Preşedintele american Donald Trump construieşte o nouă ordine mondială liberală bazată pe leadership-ul şi democraţia americane, a declarat marţi, la Bruxelles, secretarul de stat al SUA, Mike Pompeo, acuzând Iranul şi China că provoacă instabilitate în lume, transmite Reuters preluată de Agerpres.
'În cea mai bună tradiţie a marii noastre democraţii, noi strângem laolaltă naţiunile nobile pentru a construi o nouă ordine liberală care previne războaie şi aduce o mai mare prosperitate', a declarat Pompeo într-un discurs de politică externă susţinut în faţa unor diplomaţi la Bruxelles.
'Sub preşedintele Trump, noi nu abandonăm leadership-ul internaţional sau pe prietenii noştri din sistemul internaţional', a subliniat secretarul de stat.
În discursul său, Mike Pompeo a criticat Iranul şi China, respingând acuzaţiile că Washingtonul ar acţiona unilateral.
'Chiar şi prietenii noştri europeni spun uneori că noi nu acţionăm în interesul lumii libere. Este cu totul greşit', a arătat el.
'Noi acţionăm pentru a apăra, proteja şi a promova o lume de state suverane deschisă, justă, transparentă şi liberă. Acest proiect va necesita restabilirea reală, nu pretinsă, a ordinii liberale între naţiuni. Va necesita o Americă asertivă şi leadership nu doar din partea ţării mele, ci şi a democraţiilor din toată lumea', a adăugat şeful diplomaţiei de la Washington.
Pompeo a mai spus că SUA fac presiuni asupra Băncii Mondiale şi a FMI pentru a reduce finanţarea unor state precum China, care au deja acces la pieţele de capital.
Mike Pompeo se află la Bruxelles pentru discuţii cu miniştrii de externe din NATO, for în care Trump a acuzat state membre europene că nu alocă fonduri suficiente pentru propria apărare şi se bazează prea mult pe Washington.
Donald Trump construieşte o nouă ordine mondială, a declarat Mike Pompeo
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Cum alungă lumea ghinionul de Anul Nou: obiceiuri bizare și surprinzătoare din toate colțurile globului
1

19
Von der Leyen: Aderarea la UE va fi pentru Ucraina o garanţie de securitate cheie
19

13
Situaţia umanitară din Gaza rămâne catastrofală, avertizează la unison miniştrii de Externe din zece țări
13

1.040
'Doamna cu coasa îi suflă în ceafă' - Mesaj extrem de la Kremlin: Medvedev sugerează moartea lui Zelenski în noi declarații
1.040

37
Zekenski anunţă o reuniune cu lideri din ţări aliate Kievului în Franţa
37

2.321
Kremlinul reacționează după declarațiile controversate ale lui Donald Trump: Apel la calm în conflictul cu Iranul
2.321

48
Un autobuz a intrat într-o clădire din Stockholm: Zece răniţi, dintre care unul grav
48

16
Autorii atacului de pe plaja Bondi 'aparent au acţionat singuri', anunţă poliţia australiană
16

2.052
FOTO Ucraina îi răspunde lui Lavrov cu o caricatură: „Mincinosul mincinoşilor”
2.052

1.213
VIDEO Trump primește în cele din urmă un premiu pentru pace: țara care îl susține pe președintele SUA
1.213

17
SUA: Exporturile de soia rămân sub nivelurile prognozate
17

41
Poliţistul responsabil cu securitatea echipei Franţei, sancţionat după o donaţie făcută de Kylian Mbappe
41

91
Jaf de 30 mil. € în vestul Germaniei, la o sucursală a unei case de economii
91

















Comentează