Actualul guvern polonez, condus de partidul conservator Dreptate şi Justiţie (PiS), a acuzat miercuri executivul liberal condus de Donald Tusk (actualul preşedinte al Consiliului European) că a spionat zeci de ziarişti şi a risipit zeci de miliarde de euro în cei opt ani cât a condus ţara, transmite agenţia EFE, potrivit agerpres.ro.
Acuzaţiile au fost lansate în timpul prezentării în parlament a unui raport în care guvernul condus de actualul premier Beata Szydlo a încercat să facă un fel de audit al precedentului executiv al liberalilor din Platforma Civică (PO), condus de Donald Tusk şi ulterior de Ewa Kopacz.
În intervenţia sa în faţa legislativului, actualul director al serviciilor secrete, Mariusz Kaminski, a afirmat că între anii 2007 şi 2015 au fost supravegheaţi cel puţin 40 de ziarişti de diferite orientări politice. El a susţinut că, spre deosebire de ce s-a întâmplat înainte, 'astăzi nimeni nu mai este urmărit din cauza opiniilor sale politice', întrucât astfel de acţiuni încalcă 'libertatea de expresie şi însăşi democraţia'.
Agenţia de Securitate Internă a oferit şi lista jurnaliştilor monitorizaţi în perioada menţionată de Kaminski.
Pe de altă parte, actualul guvern polonez i-a mai reproşat celui condus de PO că în acceaşi perioadă a risipit fonduri publice în valoare de circa 80 de miliarde de euro. Mai mult decât atât, ministrul finanţelor, Dawid Jackiewicz, a acuzat precedentul executiv de lăcomie, proastă administrare, că ar fi deturnat fonduri şi ar fi folosit companii în scopuri politice sau că ar fi sacrificat interesele Statului pentru realizarea unor interese particulare.
În replică, actualul lider al liberalilor, Grzegorz Schetyna, a criticat raportul, despre care susţine că este plin de minciuni şi un răspuns brutal dat manifestaţiilor antiguvernamentale de sâmbătă.
După ce partidul Dreptate şi Justiţie (PiS), de orientare naţionalistă şi eurosceptică, a preluat puterea în urma victoriei la alegerile din noiembrie, scena politică poloneză trăieşte într-o tensiune continuă ca urmare a disputelor permanente între acest partid şi liberalii proeuropeni. Şi Comisia Europeană s-a implicat în aceste dispute mai ales prin declanşarea unei proceduri preliminare privind statul de drept, invocând adoptarea de către noul executiv de la Varşovia a unor legi prin care acesta din urmă este acuzat că ar fi preluat controlul asupra Curţii Constituţionale şi a mass-media publice.
Donald Tusk acuzat că a spionat zeci de ziariști
Explorează subiectul
București
11°C
Articole Similare

99
'Cea mai gravă criză cu care s-a confruntat vreodată NATO' - Alianța, prinsă la mijloc în conflictul lui Trump cu Iranul
99

11
Volodimir Zelenski, discuții cu emisarii lui Trump despre procesul de pace din Ucraina
11

840
Iranul întinde mâna spre dialog: Mesajul surprinzător al președintelui Masoud Pezeshkian către poporul american
840

711
Câinii din Ucraina arată total diferit. Războiul și-a pus amprenta pe animalele al căror aspect s-a schimbat odată cu lupta pentru supraviețuire
711

745
Trump amenință Europa: Fără implicare în Strâmtoarea Ormuz, Ucraina rămâne fără arme
745

2.262
Europa preia frâiele NATO, iar Finlanda îl anunță pe Trump despre schimbare: Ce urmează pentru Alianța Nord-Atlantică
2.262

854
Asia profită după măsurile lui Trump privind sancțiunile impuse Rusiei: 'Nu există altă opţiune'
854

1.251
România intră pe o nouă rută energetică majoră: Transgaz semnează acordul
1.251

1.904
Țările se luptă pentru petrol: O navă care trebuia să aducă motorină în Europa a fost atrasă spre Asia. Pentru o sumă mai mare de bani a schimbat direcția
1.904

3.585
Donald Tusk reacționează la decizia care obligă Polonia și România să plătească Pfizer pentru vaccinurile COVID: 'Nu este o glumă de 1 aprilie'
3.585

41
Franța: China ar trebui să se implice mai mult în redeschiderea Strâmtorii Ormuz
41

2.422
Trump face istorie: Este primul președinte în funcție prezent la o pledoarie la Curtea Supremă. Cere limitarea dreptului la cetățenie prin naștere
2.422

1.365
Poate sau nu Trump să retragă Statele Unite din NATO?
1.365
















Comentează