Circa două treimi (64%) dintre cumpărătorii europeni de vehicule de lux intenţionează să achiziţioneze prima lor maşină electrică, în următoarele 12 luni, însă experienţa încărcării şi autonomia rămân principalele obstacole în calea adopţiei acestui tip de autovehicule, reiese din rezultatele unui studiu de specialitate, publicat luni.
Conform specialiştilor Boston Consulting Group (BCG), din totalul celor 38% consumatori din segmentul de lux care iau în calcul să-şi cumpere un automobil de peste 80.000 de euro, în următorul an, circa două treimi (64%) ar opta pentru un vehicul electric în locul unuia cu motor cu combustie internă, dacă modelele ar oferi specificaţii comparabile.
În acelaşi timp, 46% dintre respondenţi s-au declarat preocupaţi de lipsa staţiilor de încărcare rapidă, de timpii lungi de aşteptare şi de costul instalării încărcătoarelor private.
De asemenea, autonomia maşinilor electrice reprezintă o altă preocupare pentru 44% dintre cei chestionaţi, în special în ceea ce priveşte predictibilitatea bateriei şi performanţa acesteia în condiţii de frig. Cu toate acestea, aceste griji scad semnificativ în rândul celor care au condus deja un vehicul electric cu baterie, respectiv cu 24% - în cazul timpului de încărcare, şi cu 34% în ceea ce priveşte autonomia.
Studiul "Europe's High-End Buyers Rethink EV Ownership" se bazează pe un sondaj realizat pe un eşantion de peste 5.000 de cumpărători potenţiali de automobile din cinci mari pieţe europene - Germania, Franţa, Marea Britanie, Italia şi Spania. Dintre aceştia, 20% fac parte din segmentele de preţ premium plus şi lux.
Boston Consulting Group colaborează cu lideri din afaceri şi societate pentru a aborda cele mai importante provocări şi a captura cele mai mari oportunităţi.
Două treimi dintre cumpărători europeni de maşini de lux ar fi tentaţi să treacă la un vehicul electric, în următorul an
Explorează subiectul
Articole Similare

43
Banca Europeană de Investiţii va creşte finanţarea pentru proiecte de apărare ale UE în 2026
43

1.977
Rezultatele Loto din 14 decembrie 2025: Report de peste 8 milioane de euro la Joker
1.977

273
Demograful Vasile Ghețău explică fenomenul demografic fără precedent din Uniunea Europeană
273

293
VIDEO Cristi Șelaru, consilier INS, spune câți bani trimite România în Rusia pe îngrășăminte chimice
293

50
Vânzările de mașini de lux scad în China, pe fondul încetinirii economiei
50

5.414
Experții îndeamnă România să își schimbe strategia: tranziția climatică ar trebui tratată ca proiect strategic național
5.414

49
INS: Numărul produselor de protecţie a plantelor comercializate a crescut anul trecut cu 8,2%
49

19
Transportul aerian de mărfuri a crescut cu 9,7%, în primele nouă luni din 2025, potrivit INS
19

57
BVB a câştigat 3,78 miliarde de lei la capitalizare, în această săptămână
57

74
Tragerile loto de duminică: Report de peste 8,35 milioane de euro la Joker, categoria I
74

122
Debitul Dunării la intrarea în ţară va avea valoarea de 3.700 mc/s pe parcursul săptămânii viitoare, potrivit INHGA
122

2.244
Mutarea cheie pregătită de Coca-Cola se află într-un punct critic: Ce se întâmplă cu lanţul de cafenele Costa Coffee
2.244

72
Hollywoodul intră în panică în timp ce Paramount și Netflix se luptă pentru Warner Bros
72





















Comentează