Liderul USR, Dan Barna, a afirmat, luni, că lipsa sesiunii de vot final la Camera Deputaţilor este legată de faptul că nu ar mai exista o majoritate a PSD în acest for legislativ potrivit agerpres.
"În momentul de faţă, aparenţa, ca să nu vorbesc de o certitudine, este că Liviu Dragnea nu mai are majoritate la Camera Deputaţilor şi atunci o să vedem cât timp Parlamentul va funcţiona fără plen, fără şedinţă de vot final, pentru că este clar că îi este frică de orice iniţiativă care odată ajunsă la vot ar putea să pice şi, după cum arată cifrele şi dezbaterile interne, pare că spre această situaţie ne îndreptăm. E clar că această amânare a plenului ţine foarte mult de faptul că nu mai există o majoritate a PSD la Camera Deputaţilor", a declarat Barna, într-o conferinţă de presă susţinută la Parlament.
Camera Deputaţilor nu va avea şedinţă de vot final în această săptămână, astfel că votul asupra moţiunii simple pe Justiţie va fi amânat.
Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a modificat programul de lucru al deputaţilor, care, de obicei, prevedea o şedinţă de vot final miercuri, stabilind ca în zile următoare să activitatea să fie în comisii, potrivit unor surse parlamentare.
Conform acestora, decizia a fost luată în perspectiva în care proiectul bugetului de stat este retrimis de preşedintele Klaus Iohannis la Parlament şi urmează să fie adoptat într-o şedinţă comună a forului legislativ în această săptămână.
Dragnea nu mai are majoritate la Camera Deputaţilor, afirmă Dan Barna
Articole Similare

83
Ședință extraordinară de Guvern pentru proiectul de rectificare bugetară
83

168
Andei Gușă: De ce se cumpără tancuri de 8 miliarde de dolari ?
168

35
Preşedintele Nicuşor Dan, două zile în Danemarca, la reuniunea informală a Consiliului European şi la cea a Comunităţii Politice Europene
35

67
Oana Ţoiu, interviu pentru Reuters: România va produce drone împreună cu Ucraina pentru protecţia estică a NATO
67

2.388
Nicușor Dan răspunde la întrebarea unei eleve și dezvăluie care este cea mai mare temere a sa
2.388

681
Alexandru Rogobete anunță cum se împart banii la Ministerul Sănătăţii după rectificare
681

61
Diana Buzoianu taie de la rădăcină: Bonusurile de pensionare de la Romsilva se reduc de la zece salarii la unul singur
61

34
Gheorghe Piperea (AUR) cere demisia lui Bolojan dacă proiectele de la CCR nu sunt constituționale
34

1.673
VIDEO Nicușor Dan dezvăluie când va merge în SUA, pentru întâlnirea cu Donald Trump: Cum evoluează discuțiile pentru Visa Waiver
1.673

1.624
VIDEO De ce durează numirea noilor șefi la SRI și SIE. Nicușor Dan: 'E o chestiune politică, na'
1.624

1.843
VIDEO 'Statul nu știe să facă spitale': Nicușor Dan propune o soluție radicală pentru sănătate
1.843

1.987
VIDEO Nicușor Dan, reacție la sondajul CURS: Eu cred aceste date!/ Strategia pentru bătălia împotriva taberei suveraniste
1.987

58
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre epuizarea rapidă a tichetelor Rabla
58
Comentează