VIDEO DRAMATIC Germania A ELIMINAT România: Nemții au marcat golurile calificării în minutele de prelungire

Ultima Ora breaking news

România a fost învinsă, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret. Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală. România a pierdut un meci, dar a câştigat o calificare la Jocurile Olimpice după 56 de ani şi o echipă de viitor, care a realizat o performanţă istorică, o semifinală de Campionat European în care a jucat de la egal la egal cu campioana.

Au marcat: Puşcaş '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90

0-1, min. 21: Man nu a profitat de mare greşeală a germanilor în defensivă. Mingea a fost respinsă şi a ajuns la Amiri, care a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului şi a marcat cu un şut de la marginea careului, chiar dacă la un moment dat a fost tras de tricou de Manea;

1-1, min. 26: În minutul 24, Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalti după ce a consultat VAR. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri, în ciuda faptului că Nubel a ghicit colţul unde a trimis balonul atacantul român;

2-1, min. 44: Deschis excelent de Hagi, Ivan a centrat perfect de pe partea stângă şi Puşcaş a înscris cu capul;

2-2, min. 51: Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalti. Infracţiunea a părut că începe în afara careului, dar arbitrul nu a consultat VAR-ul. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri. Şi Radu a ghicit coluţul, dar nu a putut respinge balonul;

2-3, min. 90: Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproxiamtiv 20 de metri.

2-4, min. 90+4: În minutul 90+2, Paşcanu a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Nmecha. Amiri a înscris din lovitura liberă de al 18 metri, dictată de arbitru.

Au evoluat următoarele echipe:

România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău (20. Ciobanu '69) – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman '55) – 9. Puşcaş (11. Petre 87). Selecţioner: Mirel Rădoi;

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein (21. Maier '89) – 19. Neuhaus (9. L. Nmecha '79), 8. Dahoud (20. Koch '90+4), 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntzl.

Cartonaşe galbene: Ivan '35, Hagi '50, Paşcanu '88 / Baumgartl '26, Tah '47;

Cartonaş roşu: Paşcanu '90+2

Arbitri: Orel Grinfeld - Roy Hassan şi Idan Yarkoni (toţi din Israel) - Andris Treimanis (Letonia).

Asistenţi VAR: Marco Guida şi Michael Fabri (ambii Italia).

Meciul, disputat pe o temperatură de 38 de grade, a fost întrerupt de mai multe ori pentru pauze de hidratare a jucătorilor.

La această partidă au asistat 16.200 de spectatori, majoritatea români.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Franţa şi Spania, la Reggio Emilia, de la ora 22.00.