Drulă: Avem şi noi câteva afişaje publicitare, dar domnul Băluţă e campion. Reţelele din spatele dumnealui se pare că au resurse

Autor: Anca Flondor

Publicat: 04-11-2025 23:34

Actualizat: 04-11-2025 23:37

Article thumbnail

Sursă foto: captura

Candidatul USR pentru funcţia de primar general al Capitalei, Cătălin Drulă, afirmă că reprezentantul PSD în campania pentru alegerile parţiale pentru Primăria Capitalei, Daniel Băluţă, este ”un PSD-ist sadea”, dar sigla PSD este minusculă pe afişele electorale ale acestuia.

Drulă remarcă, pe de altă parte, că ”reţelele din spatele” lui Daniel Băluţă ”se pare că au resurse”, motiv pentru care acesta se bucură de multă publicitate.

”Cred că avem şi noi câteva afişaje publicitare, dar domnul Băluţă e campion. Reţelele din spatele dumnealui se pare că au resurse, înţeleg că a fost întrebat astăzi despre bugetul de campanie şi, recunosc, e un politician abil, a dat 70 de răspunsuri, dar nu unul real. Se vede că sunt mulţi bani în spate, acolo, dar ce nu e mult pe panoul dumnealui, dacă căutaţi, trebuie chiar o lupă, sau mai nou este chiar un sport, a făcut mai multă lume cu zoom-ul de la telefon, este să căutaţi sigla PSD. Ea există, dar e ca într-un joc din acela, trebuie găsită cu atenţie”, a afirmat Cătălin Drulă, marţi seară, la Euronews România.

El a amintit că Daniel Băluţă, contracandidatul său, este ”PSD-ist sadea”, fiind preşedinte al PSD Bucureşti, iar ”tipul de administraţie pe care l-a făcut la Sectorul 4 este unul PSD-ist”.

În acest context, reprezentantul USR a amintit că presa a indicat ”legături tenebroase” între administraţia din sector şi clanuri interlope.

Drulă l-a atacat pe Daniel Băluţă pentru faptul că şi-a asumat renovarea pasajului de la Unirii, unde un turist străin a murit, în urma unei greşeli de proiectare a pasajului, dar şi pentru faptul că a realizat o ”fântână cântătoare” care a costat 30 de milioane de lei.

"Cumva, pro-europenismul de la PSD de multe ori a fost doar de faţadă"

Cătălin Drulă constată că ”apropierea” dintre PSD şi AUR nu este una conjuncturală, legată de alegerile pentru funcţia de primar general al municipiului Bucureşti, ci este una ”şi de valori”. El aminteşte că Sorin Grindeanu, liderul PSD, a fost premier pe vremea lui Dragnea.

”Cumva pro-europenismul de la PSD de multe ori a fost doar de faţadă şi nu e nevoie să ne uităm mai departe decât de epoca domnului Dragnea, domnul Grindeanu i-a fost premier domnului Dragnea.

Văd că şi în Parlament PSD şi AUR încep să facă lucruri într-o majoritate, împreună, şi e îngrijorătoare, într-adevăr, această apropiere”, a spus Cătălin Drulă, la Euronews România.

În acest context, reprezentantul USR a fost întrebat dacă apropierea dintre PSD şi AUR este una conjuncturală, legată de scrutinul pentru Primăria Bucureşti.

”Din păcate, după părerea mea (apropierea – n.r.) e una care ţine şi de valori, adică cumva pro-europenismul de la PSD de multe ori a fost doar de faţadă şi nu e nevoie să ne uităm mai departe decât de epoca domnului Dragnea, domnul Grindeanu i-a fost premier domnului Dragnea, înainte să îi despartă diverse lucruri, ei s-au înţeles foarte bine, l-a dus de mânuţă pe domnul Grindeanu la Palatul Victoria, domnul Dragnea, şi era cu discursul pe care acum îl vedem la AUR. E o zonă de instinct, anti-valorile libertăţii, unde aceste mişcări se reunesc”, a susţinut Cătălin Drulă.

Grindeanu îl critică pe pe Cătălin Drulă

Marţi seară, Sorin Grindeanu, liderul interimar al PSD, a afirmat că social-democratul Daniel Băluţă este candidatul care pleacă cu prima şansă la alegerile parţiale pentru Primăria Capitalei, Grindeanu criticându-l pe Cătălin Drulă.

”Fiind un candidat slab, domnul Drulă are nevoie de proptele. Am spus şi ieri chestiunea aceasta. Ştiam cu toţii că e un candidat slab, care n-are ce să arate şi care duce o campanie electorală plină de circ, de scandal. L-am văzut şi azi de câteva ori. N-avem să intrăm noi în acest stil de campanie. Şi nu vom intra. Şi asta este rugămintea mea pentru Daniel Băluţă”, a declarat Grindeanu.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri