Duel de foc, în sferturi la CM din Qatar! Anglia a zdrobit Senagal și va da piept cu 'cocoșul galic'

dohanews.co
qatar world cup

Anglia a învins, duminică noapte, Senegal, fără drept de apel, cu scorul de 3 la 0, și a intrat în sferturile CN din Qatar unde va întâlni Franța.

Selecţionata Angliei a condus echipa Senegalului cu scorul de 2-0, la pauza meciului care are loc duminică seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Jordan Henderson a marcat primul gol (39), din centrarea lui Jude Bellingham. Harry Kane (45+3) a înscris al doilea gol al selecţionatei Albionului, pe contraatac, din pasa lui Phil Foden.

Echipele de start pentru meciul dintre selecţionatele Angliei şi Senegalului, ce a avut  loc duminică seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire, 3. Luke Shaw - 8. Jordan Henderson, 4. Declan Rice 22. Jude Bellingham - 17. Bukayo Saka - 9. Harry Kane (căpitan), 20. Philip Foden. Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve: 13. Nicholas Pope, 23. Aaron Ramsdale - 7. Jack Grealish, 11. Marcus Rashford, 12. Kieran Trippier, 14. Kalvin Phillips, 15. Eric Dier, 16. Conor Coady, 18. Trent Alexander-Arnold, 19. Mason Mount, 24. Callum Wilson, 25. James Maddison, 26. Conor Gallagher.
Senegal: 16. Edouard Mendy - 21. Youssouf Sabaly, 3. Kalidou Koulibaly (căpitan), 22. Abdou Diallo, 14. Ismail Jakobs - 11. Pathe Ciss, 6. Nampalys Mendy - 13. Iliman Ndiaye, 15. Krepin Diatta, 18. Ismaila Sarr - 9. Boulaye Dia. Selecţioner: Aliou Cisse.
Rezerve: 1. Seny Dieng, 23. Alfred Gomis - 2. Formose Mendy, 4. Pape Abou Cisse, 7. Nicolas Jackson, 8. Cheikhou Kouyate, 10. Moussa Ndiaye, 12. Fode Ballo, 17. Pape Sarr, 19. Famara Diedhiou, 20. Cheikh Bamba Dieng, 24. Moustapha Name, 25. Mamadou Ndiaye, 26. Pape Gueye.

Arbitru: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador); arbitri asistenţi: David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Katie Nesbitt (SUA); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)