Dunărea Brăila a câştigat dramatic la Dortmund, în EHF European League

news.ro
handbal minge

HC Dunărea Brăila a învins-o în deplasare pe BV Borussia 09 Dortmund, cu scorul de 25-24 (14-15), duminică, în prima manşă din turul al treilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League, potrivit Agerpres.

Dunărea a câştigat dramatic, printr-un gol marcat de Mireya Gonzalez, în penultima secundă, după un time-out luat de antrenorul Jan Leslie.

Meciul a fost echilibrat, dar echipa brăileană a condus în prima repriză de mai multe ori, chiar şi la trei goluri (12-9), pentru ca la pauză Borussia să aibă un gol avans pe tabelă, 15-14.

Ambele echipe au avut avantaj de două goluri în partea secundă, dar brăilencele au gestionat mai bine finalul.

Mireya Gonzalez Alvarez a marcat 5 goluri pentru oaspete, Mariam Nadia Mohamed 5, Kristina Liscevic 4, Meike Schmelzer 4, Jelena Zivkovic 2, Maria Kanaval 2, Aneta Udriştioiu 1, Jessica Quintino Ribeiro 1, Liliana Da Silva Venancio 1.

Portarul Elena Şerban a avut 15 intervenţii (40,54%).

Pentru Borussia au marcat Lisa Antl 4 goluri, Frida Namo Roenning 4, Meret Ossenkopp 3, Maraike Kusian 3, Zoe Sprengers 3, Anna-Lena Hausherr 2, Alicia Stolle 2, Haruno Sasaki 2, Carmen Campos Costa 1.

Tess Lieder a totalizat 15 intervenţii (38,46%), iar Sarah Wachter a apărat un şut.

Meciul a fost arbitrat de francezii Titouan Picard şi Pierre Vauchez, în timp ce luxemburghezul Paul Nesser a fost delegat EHF.

Manşa secundă se va disputa pe 19 noiembrie, la Brăila. Câştigătoarea dublei se va califica în grupele competiţiei.