Dunărea Brăila suferă o înfrângere acasă în fața Gloriei 2018 Bistrița-Năsăud în campionat

news.ro
handbal minge

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins-o în deplasare pe HC Dunărea Brăila cu scorul de 27-26 (12-14), miercuri seara, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Cele două echipe şi-au împărţit reprizele, gazdele dominând prima parte, în timp ce Gloria a fost mai bună după pauză şi s-a impus la limită, potrivit Agerpres.

Tamires Morena De Araujo Frossard, fostă jucătoare la Brăila, a marcat 8 goluri pentru învingătoare. Nina Bulatovic a înscris 5 goluri, iar portarul Renata Lais De Arruda a încheiat cu 11 intervenţii.

De la Dunărea s-au remarcat Jelena Zivkovic, cu 6 goluri, Francielle Gomes da Rocha, cu 4 goluri, şi Kira Trusova, cu 14 intervenţii.

În alt meci, CS Rapid Bucureşti a dispus de SCM Gloria Buzău cu 31-23. Estevana Polman a marcat 9 goluri pentru vicecampioane, Orlane Kanor a reuşit 6, Alexandra Badea 5, iar Diana Ciucă a apărat 15 şuturi.