Dunărea Galaţi, noua campioană a României la hochei

agerpres
bucurie Dunarea Galati

CSM Dunărea Galați a cucerit al doilea său titlu național consecutiv, vineri, după ce a învins-o în mod dramatic pe Sport Club Miercurea Ciuc, cu scorul de 4-3 (0-0, 2-1, 1-2, 1-0), după prelungiri, pe Patinoarul ''Dunărea'' din Galați, în cel de-al șaselea meci al finalei Campionatului Național de hochei pe gheață. Dunărea s-a impus cu scorul general de 4-2, finala desfășurându-se după sistemul cel mai bun din șapte partide.

Gălățenii au condus de fiecare dată, dar ciucanii au egalat, golul victoriei fiind reușit în prelungiri de Szabolcs Szocs (70:16), jucător născut la Miercurea Ciuc. Pentru gazde au mai marcat Serghei Cernenko (00:37), Attila Goga (19:20) și Juraj Durkech (48:55), în timp ce golurile harghitenilor au înscris Tamas Biro (18:51), Aleksei Alekseev (46:20), Anton Berlev (51:14). Dunărea a condus în finală cu 3-0, Sport Club a câștigat două partide, dar apoi gălățenii au obținut o nouă victorie, decisivă. Rezultatele înregistrate în finală: SCMC — Dunărea 1-4, SCMC — Dunărea 5-6, Dunărea — SCMC 4-1, Dunărea — SCMC 2-4, SCMC — Dunărea 5-4, Dunărea — SCMC 4-3 (după prelungiri). Echipa de hochei din Galați a fost înființată în 1932, sub numele de Gloria CSU, și mai are în palmares un trofeu în afara celor două titluri, Cupa României, în 1988.

Echipa este antrenată de ucraineanul Vasili Bobrovnikov, iar în acest sezon a avut următorul lot de jucători: Bogdan Popa, Viorel Radu (46 ani), Lucian Hangan — portari, Bogdan Neagoș, Attila Goga, Juraj Durkech (Slovacia), Botond Flinta, Lucian Oprea, Konstantin Riabenko (Ucraina), Roman Șcerbatiuk (Ucraina), Istvan Nagy, Alexandru Munteanu — fundași, Szabolcs Hildebrand, Valentin Vlase, Anton Popa, Robert Krajci (Slovacia), Serghei Cernenko (Ucraina), Levente Lorincz, Szabolcs Szocs (36 ani), Vitali Donika (Ucraina), Antti Ojanen (Finlanda), Dmitro Nimenko (Ucraina), Attila Balint, Mircea Necula, Zoltan Pal (37 ani), Adrian Irimia. Medaliile de bronz au fost cucerite de Corona Brașov, anunţă Agerpres.