formula 1

Oficialii Formula 1 au aprobat cererea depusă de echipa Scuderia Toro Rosso cu privire la schimbarea denumirii echipei începând cu sezonul următor. Astfel, începând cu 2020, echipa va purta numele Scuderia Alpha Tauri, anunță MEDIAFAX.

Potrivit Autosport, oficialii Formula 1 au luat parte la un vot electronic în săptămâna de după Marele Premiu al Rusiei. Se pare că aceștia au aprobat cererea depusă de Scuderia Toro Rosso.

Numele Alpha Tauri vine de la brandul de haine lansat de compania Red Bull, în urmă cu 2 ani.

De-a lungul timpului, Toro Rosso a câștigat o singură cursă și au urcat de două ori pe podium. Cel mai bun final de sezon a fost în anul 2008, atunci când echipa s-a clasat pe locul 6.

În actualul sezon, echipa se poziționează pe poziția a șasea, cu 59 de puncte, după Renault și înainte de Racing Point BWT Mercedes.