Echipa FC Koln a terminat la egalitate cu formaţia FSV Mainz, scor 2-2, într-o partidă din Bundesliga

FC Koln

Echipa FC Koln a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia FSV Mainz, duminică, într-o partidă din cadrul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Germaniei, reluat în acest weekend cu porţile închise, din cauza pandemiei de coronavirus.

Gazdele au deschis rapid scorul, în urma unui penalty transformat de Mark Uth (6), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin Florian Kainz (53). Mainz a redus din handicap în minutul 61, graţie reuşitei lui Taiwo Awoniyi, iar apoi a restabilit egalitatea prin Pierre Malong (72), potrivit agerpres.ro.

Sâmbătă, în primele meciuri disputate în Bundesliga după o pauză de peste două luni, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 4-0

Au marcat: Haaland (29), Guerreiro (44, 63), T. Hazard (48).

RB Leipzig - SC Freiburg 1-1

Au marcat: Poulsen (77), respectiv Gulde (34).

FC Augsburg - VfL Wolfsburg 1-2

Au marcat: Brooks (54 - autogol), respectiv Steffen (43), Ginzek (91).

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-3

Au marcat: Akpoguma (58 - autogol) Ibisevic (60), Cunha (74).

Fortuna Dusseldorf - SC Paderborn 0-0

Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 3-1

Au marcat: Andre Silva (81), respectiv Alassane Plea (1), Marcus Thuram (7), Ramy Bensebaini (73 - penalty).

Duminică seara se dispută partida FC Union Berlin - Bayern Munchen, în timp ce luni va avea loc ultimul meci al etapei, Werder Bremen - Bayer Leverkusen.

Clasament: 1. Bayern Munchen 55 puncte (25 jocuri), 2. Borussia Dortmund 54 puncte, 3. Borussia Moenchengladbach 52 puncte, 4. RB Leipzig, 51 puncte, 5. Bayer Leverkusen 47 puncte (25 jocuri) etc. FC Koln ocupă locul 10, cu 33 puncte, în timp ce FSV Mainz se menţine pe poziţia a 15-a, cu 23 de puncte.