Echipa feminină a României, locul 5 la Europene şi calificare la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Antalya

Facebook / Federatia Romana de Gimnastica
gimnastica artistica sarituri

Echipa feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya (Turcia), miercuri, iar această performanţă s-a asigurat calificarea la Campionatele Mondiale din toamnă de la Anvers.

România a reuşit astfel să califice ambele echipe la Mondialele de la Anvers, de unde primele 9 clasate vor obţine biletele pentru JO 2024, potrivit Agerpres.

Echipa formată din Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca-Voinea, Amalia Ghigoarţă, Lilia Cosman şi Andreea Preda a totalizat 156,297 puncte (sărituri - 39,899, paralele - 39,032, bârnă - 38,033, sol - 39,333).

Marea Britanie a cucerit medaliile de aur, cu 164,428 puncte, Italia a obţinut argintul, cu 161,629 puncte, podiumul fiind completat de Olanda, cu 158,896 puncte. Pe locul al patrulea s-a clasat Ungaria, cu 156,627 puncte.

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă s-au calificat în finala de la individual compus. Bărbosu a obţinut al nouălea punctaj din calificări, 51,566, după 11,933 la sărituri, 13,600 la paralele, 12,800 la bârnă şi 13,233 la sol. Ghigoarţă a fost a zecea, cu 51,432, după 13,133 la sărituri, 12,766 la paralele, 13,133 la bârnă şi 12,400 la sol.

Sabrina Maneca-Voinea s-a calificat în finala de la sărituri, cu a cincea medie, 13,016, după 13,600 la prima săritură şi 12,433 la a doua.

Ana Bărbosu este a treia rezervă în finala paralele (13,600) şi prima rezervă la bârnă (12,800). Amalia Ghigoarţă s-a calificat în finala de la bârnă, cu a cincea notă, 13,133.

România are două reprezentante în finala de la sol, pe Sabrina Maneca-Voinea (a doua notă în calificări - 13,700) şi Ana Bărbosu (a şaptea notă - 13,233).

Gimnastele sunt însoţite în Turcia de antrenorii Gina Groza Gogean, Camelia Voinea, Corina Moroşan, Ramona Micu, Cătălin Meran şi Patrick Kiens.

Joi este programată finala masculină de individual compus, vineri va avea loc finala feminină, iar finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă şi duminică.