Echipa masculină de sabie cadeţi a României a cucerit medalia de aur la Cupa Riposta 2023

scrima

Echipa masculină de sabie cadeţi a României a cucerit duminică medalia de aur la Cupa Riposta, competiţie desfăşurată la Bucureşti. Tot duminică Amalia Covaliu a câştigat medalia de argint în competiţia feminină individuală la sabie.

Echipa masculină de sabie cadeţi a României a câştigat medalia de aur la Cupa Riposta după ce a reuşit să învingă Franţa în finala concursului masculin pe echipe desfăşurat la Sala Polivalentă din Bucureşti. În componenţa Casian Cîdu, Dacian Enache, Alexandru Eva şi Cristian Macovei, România a dispus de Franţa cu 45-42, scrie news.ro.

În competiţia feminină individuală de sabie, Amalia Covaliu, sportivă legitimată la clubul CS Dinamo Bucureşti, a obţinut medalia de argint. Amalia Covaliu, fiica lui Mihai Covaliu – preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, a întâlnit-o în finala competiţiei pe sportiva maghiară Csenge Konya, în faţa căreia a cedat cu scorul de 14-15.