Echipa masculină de tenis a Spaniei a câștigat primul duel disputat la Cupa Davis, împotriva Rusiei

australian open facebook
australian open general tenis

Echipa masculină de tenis a Spaniei a câștigat primul duel disputat la Cupa Davis, marți, în Madrid, contra Rusiei, scor 2-1, potrivit Mediafax.

Rusia a început mai bine duelul din deplasare, trecând în avantaj după primul meci. Andrey Rublev (23 ATP) l-a învins pe Roberto Bautista-Agut (9 ATP), scor 3-6, 6-3, 7-6 (0), după două ore și 36 de minute de joc.

Liderul mondial Rafael Nadal a restabilit egalitatea, învingându-l în doilea meci pe Karen Khachanov (17 ATP), scor 6-3, 7-6 (7), într-o partidă care a durat două ore și 10 minute.

Partidă decisivă a avut loc la dublu, unde cuplul format din Marcel Granollers-Pujol și Feliciano Lopez a trecut de cei care au evoluat și în proba de simplu, Karen Khachanov și Andrey Rublev, scor 6-4, 7-6 (5).

În clasamentul grupei B, Rusia ocupă prima poziție, cu o victorie și un eșec, în timp ce Spania este pe doi, cu o victorie. Ibericii pot obține calificarea directă în sferturile de finală ale Cupei Davis dacă înving Croația, miercuri.

Răsturnare de situație la Ministerul Apărării: de unde se iau bani pentru a plăti sistemul Patriot

Prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Davis este Canada, care a învins SUA și Italia, în grupa F.