Echipa națională de fotbal feminin a României, spulberată la Schaffhausen, de Elveția, scor 0-6, în grupa H de calificare la Campionatul European din 2021

Echipa națională de fotbal feminin a României a suferit un eșec drastic, marți seara, la Schaffhausen, contra Elveției, scor 0-6, în grupa H de calificare la Campionatul European din 2021, potrivit Mediafax.

Jucătoarele din Elveția au condus cu 2-0 la pauză, după golurile reușite de Ramona Bachmann, în minutele 26, respectiv 45.

După pauză, gazdele au mai punctat prin Ana-Maria Crnogorcevic, Ramona Bachmann, Fabienne Humm și Svenja Folmli, în minutele 65, 74, 81, respectiv 88. Din minutul 65, România a evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea Mariei Ficzay.

Astfel, naționala feminină a României a încheiat anul 2019 cu un eșec drastic și se îndepărtează de locurile care pot duce la turneul final. După trei meciuri disputate, elevele lui Mirel Albon se clasează pe locul 3 în grupa H, cu trei puncte, acestea fiind obținute contra Lituaniei, vineri, scor 3-0.