DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Echipajele României s-au calificat în finale la Campionatele Europene de canotaj de la Munchen

agerpres
canotaj feminin

Câteva echipaje ale României s-au calificat în finale la Campionatele Europene de canotaj de la Munchen, informează COSR.

Primele au intrat în concurs fetele de la dublu rame feminin (W2-), Denisa Tîlvescu şi Ioana Vrînceanu care au încheiat cursa de astăzi pe locul 1 şi s-au calificat direct în Finala A.

Echipajul de dublu rame masculin (M2-), compus din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, au trecut primii linia de sosire şi vor concura în Semifinalele A/B.

La dublu vâsle feminin (W2x), campioanele olimpice Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar au încheiat cursa pe locul 1 şi le vom vedea în Semifinalele A/B.

Andrei-Sebastian Cornea şi Cristian-Ionuţ Cojocaru au depăşit emoţiile debutului la seniori şi au terminat pe locul 3 cursa de calificare în proba de dublu vâsle masculin (M2x). Ei vor evolua în Semifinala A/B.

În seria de calificare a probei de simplu vâsle feminin categorie uşoară (LW1x), Ionela Cozmiuc a dominat întrecerea, locul 1 şi s-a calificat direct în Finala A.

Echipajul de patru rame feminin (W4-), compus din Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a încheiat cursa pe locul 2 cursa şi s-a calificat în Finala A.

Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci au fost pe locul 2 la patru rame masculin (M4-) şi vor concura în recalificări.

În proba de patru vâsle masculin (M4x), Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Florin-Marian Enache au încheiat cursa pe locul 1 şi vor concura în Semifinalele A/B.

Echipajul de patru vâsle feminin (W4x), compus din Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Druga, Iulia-Liliana Bălăucă şi Patricia Cireş, a sosit pe locul 4 şi intră la recalificări.

Cursa preliminară la echipajul masculin 8+1 a fost încheiată pe locul 3 de Florin Arteni, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam şi Victoria-Ştefania Petreanu şi băieţii vor concura în Finala A.

Superbă cursa de calificare a bărcii feminine de 8+1, locul 1 în cursa de calificare , Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu vor concura în Finala A, conform News.ro.

Urmărește-ne:
ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.