Ședință de foc de la CCR are loc vineri: Alegerile pot fi anulate sau validate!

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 08-05-2025 14:48

Actualizat: 08-05-2025 17:48

Article thumbnail

Sursă foto: Sursa FOTO: Stiripesurse.ro

Ședința de foc care va decide soarta alegerilor din România are loc vineri. Judecătorii CCR vor avea pe masă documentele pentru validarea alegerilor din 4 mai, dar și contestația depusă de Sebastian Popescu prin care se cere anularea scrutinului care a avut loc duminica trecută.

Cererea de anulare a alegerilor, depusă de un candidat: acuzații grave de manipulare și discriminare sistemică în procesul electoral (Document)

Există deja un precedent, după anularea alegerilor din noiembrie 2024

Judecătorii CCR dezbat, vineri, cererea de anulare a primului tur al alegerilor prezidențiale, contestație formulată de Sebastian Popescu, pe motivul unor încălcări grave ale principiilor democratice și ale legislației electorale.

Contestația alegerilor a fost firmulată de Sebastian Popescu, candidatul partidului Noua Românie, pe motivul unor încălcări grave ale principiilor democratice și ale legislației electorale.

„Prin mesaje repetitive de tipul: Nu votați pe X, nu are șanse, , s-a indus opercepție falsă asupra alegătorilor, determinându-i să renunțe la opțiunile lor reale, încălcându-se astfel Art. 62 din Constituție”, se menționează în sesizare.

Primul tur al alegerilor prezidențiale, de pe 4 mai, a fost câștigat de George Simion. Pe locul doi a ieșit Nicușor Dan.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri