Eduard Şerban a ratat bronzul la turneul Grand Slam de la Tel Aviv

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Sportivul român Eduard Şerban a ratat medalia de bronz la cat. 100 kg, sâmbătă, la turneul de judo Grand Slam de la Tel Aviv şi s-a clasat pe locul cinci, potrivit Agerpres.

Şerban l-a învins în optimi pe Karl-Richard Frey, dar a pierdut în sferturi în faţa georgianului Ilia Sulamanidze. În recalificări, Eduard Şerban s-a impus în faţa azerului Almar Gasimov, însă a fost întrecut în meciul pentru bronz de israelianul Peter Paltchik.

Sulamanidze a câştigat categoria.

În limitele cat. 90 kg, Alex Creţ a fost învins în primul tur de israelianul Guy Gurevitch.

Franţa a ocupat primul loc în ierarhia finală pe medalii, cu 4 de aur şi 4 de bronz, urmată de Azerbaidjan (2-1-1) şi Georgia (2-1-0) etc.

La competiţie au participat 298 de judoka din 34 de ţări, 165 la masculin şi 133 la feminin.