Timpul de aşteptare pentru un automobil Dacia Sandero, un model low-cost popular, a ajuns acum la şase luni, a declarat vineri directorul financiar de la Renault, Clotlide Delbos, informează Reuters, citat de agerpres.
De asemenea, Clotlide Delbos a spus că la finele lunii septembrie carnetul de comenzi al grupului Renault a atins cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani, fiind echivalent cu vânzările pentru 2,8 luni.
Anterior, în comunicatul privind rezultatele pe trimestrul trei, publicat vineri, Renault a anunţat că, pentru ansamblul anului, se aşteaptă o pierdere de producţie de circa 500.000 vehicule din cauza crizei globale a semi-conductorilor.
Clotlide Delbos a precizat că vizibilitatea managerilor Renault cu privire la deficitul de cipuri în trimestrul patru este "în continuare foarte redusă din cauză că informaţiile care vin de la furnizori sunt nesigure". Delbos a adăugat că criza de cipuri ar trebui să se mai diminueze la finele anului, odată cu încheirea carantinei în Malaezia, un important centru global pentru producţia de cipuri, dar livrările de semiconductori vor rămâne limitate o mare parte a anului 2022.
Criza de cipuri, utilizate de o mare parte din componentele unui automobil de la senzori de frână la sisteme de entertainment, a determinat constructorii auto din întreaga lume să reducă şi chiar să suspende producţia, ceea ce a dus la majorarea preţului vehiculelor.
În trimestrul al treilea, cifra de afaceri a Renault Group s-a ridicat la 8,987 miliarde de euro, în scădere cu 13,4% faţă de cea înregistrată în perioada similară a anului precedent, în contextul în care vânzările mondiale au scăzut cu 22,3% în ritm anual, până la 599.027 vehicule.
"Marca Dacia a vândut în trimestrul al treilea 138.375 de vehicule, în scădere cu 11,2% faţă de perioada similară a anului precedent. Dacia a reuşit totuşi o evoluţie mai bună decât cea a pieţei, datorită Noului Sandero, cel mai vândut model din Europa în trimestrul 3, şi a Noului Duster, cel mai vândut SUV din Europa în acelaşi interval. Dacia dispune de două modele pe podiumul vânzărilor către clienţii particulari din Europa în trimestrul 3 (Sandero pe locul 1 şi Duster pe locul 3)", a informat grupul francez.
Compania Dacia a fost preluată de Renault în anul 1999 şi relansată în 2004 cu modelul Logan. Ulterior, Dacia a devenit un jucător de notorietate pe piaţa auto europeană.
Șef Renault: Timpul de aşteptare pentru o Dacia Sandero a ajuns la şase luni
Articole Similare

674
Imperiul de zeci de milioane din spatele Uber și Bolt: DNA acuză o rețea cu 1.000 de șoferi plătiți „la negru”
674

29
Frauda în MRR, sub lupa Curții de Conturi Europene: interviu cu Lucian Romașcanu, membru al Curții de Conturi Europene
29

1.519
Mutare strategică majoră: România a cumpărat portul maritim din Republica Moldova / Apare o nouă poartă vitală pentru comerţ
1.519

2.456
Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a bătut cu pumnul în masă la Bruxelles. Mesajul clar transmis comisarului european pentru Apărare şi Spaţiu: România trebuie să fie parte din lanţurile internaţionale de producţie
2.456

2.775
SURSE Șeful Poliției Sector 1 și polițiști de la Investigații Economice Sector 1 aduși de ofițerii DNA la audieri - Procurorii iau declarații și urmează să stabilească măsurile
2.775

2.898
„Haideţi să listăm” - Victor Ponta a făcut calculele și știe care e soluția pentru scoaterea României din „groapa” economică
2.898

577
Vești bune pentru fermieri! Guvernul schimbă regulile: credite mai rapide și acces mai ușor la fonduri europene
577

38
România are nevoie de zeci de miliarde pentru modernizarea rețelelor de apă
38

95
Bloomberg: Polonia începe ofensiva economică în Germania. Economia de un trilion de dolari își „arată mușchii” la Berlin
95

6.697
Țara care a spart pragul de 1 trilion și cumpără Germania încetul cu încetul
6.697

52
Consiliul Concurenței autorizează preluarea CEF Pelicanu de către Greenvolt International Power
52

26
RBL & ROPEA susţin accelerarea mobilizării capitalului instituţional local către private equity pentru creșterea economiei romȃnești
26

35
Daniel Vasilică Harpa anunță că Ținutul Neamțului a fost premiat la Târgul de Turism al României
35

















Comentează