Preşedintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a păstrat miniştrii de finanţe, de interne şi al investiţiilor în noul guvern care a depus jurământul sâmbătă, informează agenţia de stat MENA, în contextul în care încearcă să reconstruiască o economie afectată de violenţele provocate de militanţii islamişti, relatează Reuters.
Preşedintele Sisi l-a numit pe fostul şef al companiei petroliere de stat, Tarek al-Mullah, ministru al petrolului, având drept sarcină să uşureze criza energetică prin care trece ţara şi să atragă mai multe investiţii străine într-un sector strategic.
Tarek al-Mullah îi urmează în funcţie lui Sherif Ismail, văzut drept unul dintre cei mai buni miniştri, care a devenit prim-ministru.
Noul guvern se confruntă cu mai multe provocări. Gruparea Statul Islamic, care controlează mari porţiuni din Irak şi Siria, a obţinut susţinerea celui mai activ grup de militanţi din Egipt, aşa-numit Provincia Sinai.
Militanţii şi-au intensificat atacurile asupra militarilor şi poliţiştilor egipteni după ce armata l-a înlăturat de la putere pe preşedintele islamist Mohamed Morsi în 2013, în urma unor proteste de masă împotriva sa. Sute de oameni au fost ucişi în atacuri armate sau cu bombă ale islamiştilor, notează Reuters.
Egiptul face eforturi pentru a atrage investiţii străine de amploare după anii de tulburări politice care au urmat revoltei din 2011 ce a dus la înlăturarea lui Hosni Mubarak, în condiţiile în care reformele economice ale noului preşedinte Sisi au fost apreciate pe plan extern.AGERPRES
Egipt: Un nou guvern depune jurământul; mai mulţi miniştri păstraţi în posturile cheie
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Interpretarea Rusiei la rezultatele alegerilor din Republica Moldova: atacuri în rafală în termeni duri
0

18
Operațiune spectaculoasă a ucrainenilor în Caucaz - Un ofțer rus a fost ucis la mare disțanță de linia frontului
18

1.692
Netanyahu intervine dur: NU am acceptat niciun plan de pace în discuțiile cu Trump! Armata israeliană rămâne în Gaza
1.692

114
Cine va controla Ferrari? O bătălie de familie pentru o avere uriașă zguduie Europa
114

1.145
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.145

2.490
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
2.490

865
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
865

66
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
66

84
Majorarea cererii pe piața grâului - Preţurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv
84

76
În Calcutta, inteligenţa artificială este pusă în slujba sacralităţii, pentru a o celebra pe zeiţa Durga
76

118
Zelenski propune un scut comun NATO-Ucraina care ar putea schimba echilibrul forțelor
118

2.375
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
2.375

158
Columbia a oprit achizițiile de armament din Israel și SUA - A fost prezentată prima armă de asalt de producție internă
158
Comentează