Ei sunt cei care au pus la punct metodele de tortură ale CIA! Au primit 81 milioane de dolari

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 11-12-2014

Actualizat: 11-12-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Psihologii americani Jim Mitchell şi Bruce Jessen au primit 81 de milioane de dolari pentru a ajuta CIA să-şi elaboreze metodele de „interogare extinsă”. Cei doi au folosit teoria „neajutorării deprinse” şi, înainte de a lucra pentru CIA, îi antrenaseră pe soldaţii din trupele de elită cum să reziste interogatoriilor în cazul în care ar fi capturaţi.

Ei au elaborat aceste tehnici sub alte nume - Grayson Swigert şi Hammond Dunbar. Înainte de a lucra cu CIA, cei doi psihologi au lucrat cu trupele speciale americane, antrenând soldaţii să reziste la tehnicile de interogatoriu ale inamicilor, în cazul în care ar fi capturaţi. Programul acesta se numelte „Supravieţuire, Rezistenţă şi Evadare”, abreviat Sere, şi încă este folosit pentru a învăţa recruţii să „revină onorabil din orice fel de situaţie care le pune supravieţuirea în pericol”.

Ei au găsit o formulă de a aplica pe dos ceea ce-i învăţau pe soldaţii americani, elaborând 20 de tehnici prin care - susţineau ei - orice prizonier poate fi făcut să vorbească. 10 dintre ele au fost respinse de Departamentul pentru Justiţie şi chiar de CIA, care le comandase.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri