Elise Mertens, principala favorită a turneului din Luxmeburg, a fost eliminată în optimi de letona Jelena Ostapenko

Inquam Photos / David Muntean
Elise Mertens

Elise Mertens (19 WTA) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA International din Luxemburg, joi seara, după ce fost învinsă de letona Jelena Ostapenko (63 WTA), scor 6-4, 2-6, 2-6, anunță MEDIAFAX.

Mertens, principala favorită din Luxemburg, și-a adjudecat primul set, scor 6-4, după 10 duble greșeli comise de adversara sa.

Ulterior, Ostapenko, campioană la Roland Garros în 2017, și-a ridicat nivelul de joc și a reușit să producă surpriza la Luxemburg, eliminând jucătoarea cotată cu prima șansă. Performanța sportivei din Letonia vine la patru zile după finala pierdută la turneul din Linz, contra lui Cori Gauff.

În premieră în sferturile de finală ale întrecerii din Luxemburg, Ostapenko va întâlni o sportivă din Germania, care urmează să fie stabilită în urma duelului Antonia Lottner (210 WTA) - Andrea Petkovic (75 WTA).