Parisul l-a invitat pe Saad Hariri şi familia sa pentru "câteva zile" în Franţa, într-un "un gest de prietenie", iar sosirea premierului libanez demisionar nu este "în niciun fel" un exil politic, a declarat miercuri preşedintele francez Emmanuel Macron în cadrul Conferinţei ONU pe tema modificărilor climatice (COP23) de la Bonn, relatează Reuters, scrie agerpres.ro.
"Am vorbit cu prinţul moştenitor (saudit) Mohammad bin Salman şi cu premierul Saad Hariri şi am convenit să-l invit pe acesta din urmă pentru câteva zile în Franţa împreună cu familia sa ", a declarat preşedintele francez. "Acesta este un gest de amiciţie şi o voinţă marcată a Franţei de a contribui la revenirea la calm şi la stabilitate în Liban", a adăugat el.
Întrebat dacă este vorba de un exil politic, Emmanuel Macron a răspuns negativ.
"Avem nevoie de un Liban puternic, de integritatea teritorială a Libanului şi avem nevoie de lideri care sunt într-adevăr liberi în a face alegerile lor şi a se exprima", a spus Emmanuel Macron.
Premierul libanez demisionar Saad Hariri ar urma - potrivit Palatului Elysee - să vină în Franţa "în zilele următoare", la invitaţia preşedintelui Emmanuel Macron, care şi-a trimis ministrul de externe miercuri în Arabia Saudită, a relatat şi AFP.
Hariri se află la Riad de unde şi-a anunţat la 4 noiembrie demisia surpriză, la un an după ce a reuşit să formeze un guvern cu Hezbollahul proiranian într-o ţară cu echilibru fragil în plan politic.
Anunţul său a surprins clasa politica libaneză şi întreaga comunitate internaţională, generând temeri legate de escaladarea tensiunilor dintre Riad şi Teheran. Libertatea sa de mişcare este subiectul unei speculaţii intense, deşi Hariri susţine că este "liber" şi gata să se întoarcă în ţară.
Emmanuel Macron: Sosirea lui Saad Hariri în Franța nu este exil politic
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

1.452
Prima voce puternică din SUA care anunță când se termină războiul din Iran
1.452

31
Rezervele strategice ale AIE injectează 400 de milioane de barili de petrol pe piețele mondiale
31

38
Israelul dă detalii despre fratele atacatorului de la sinagoga din Michigan: Era un comandant al Hezbollah ucis într-un atac militar
38

951
'Nu vom permite ca Ungaria să fie jefuită'. Viktor Orban s-a dezlănțuit la adresa Bruxellesului și Kievului înaintea alegerilor
951

21
Portul Fujairah din EAU, atacat de Iran, a reluat operațiunile de încărcare a petrolului
21

80
Israelul a ucis 8 ofiţeri de poliţie în centrul Gazei
80

2.044
Volodimir Zelenski intervine în alegerile din Ungaria: Va colabora cu orice lider al Ungariei care "nu este aliatul lui Putin"
2.044

1.521
Alertă pe Nistru! Republica Moldova declară stare de alertă de mediu după un atac rusesc în Ucraina
1.521

2.878
Israelul face prăpăd în Liban: Aproape 1.000 de morți, cel puțin 107 copii și 66 de femei
2.878

100
Iranul a arestat zeci de persoane sub suspiciunea de colaborare cu serviciile israeliene
100

10.226
O rachetă sofisticată a lovit o bază aeriană din Israel: Nu a fost lansată din Iran
10.226

4.728
Toți ochii pe Orientul Mijlociu - Ce se întâmplă cu negocierile de pace pentru Ucraina/ Ne pare rău, dar nu. Duceți-vă naibii
4.728

998
Reuniune cu privire la Arctica, la Oslo: Rusia reprezintă principala ameninţare
998
















Comentează