Erdogan cere țărilor cu influență să ignore 'otrava' Israelului: Atacurile israeliene au avut drept scop sabotarea negocierilor nucleare cu Iranul

Autor: Meilă Emilia-Alexandra

Publicat: 21-06-2025 16:51

Actualizat: 21-06-2025 19:51

Article thumbnail

Sursă foto: Utku Ucrak / AFP / Profimedia

Președintele turc Tayyip Erdogan declară sâmbătă că atacurile israeliene asupra Iranului chiar înainte de o nouă rundă de negocieri nucleare cu Statele Unite au avut ca scop sabotarea negocierilor și au arătat că Israelul nu dorește să rezolve problemele prin diplomație, conform Mediafax.

Luând cuvântul la o reuniune a miniștrilor de Externe din cadrul Organizației Cooperării Islamice de la Istanbul, Erdogan a îndemnat țările cu influență asupra Israelului să nu asculte „otrava” acestuia și să caute o soluție la probleme prin dialog, fără a permite un conflict mai larg, potrivit Reuters.

El a făcut, de asemenea, apel la țările musulmane să își intensifice eforturile pentru a impune măsuri punitive împotriva Israelului pe baza dreptului internațional și a rezoluțiilor Organizației Națiunilor Unite.

Ministrul de externe al Turciei acuză Israelul ca împinge regiunea către un 'dezastru total'

content-image

Ministrul de externe turc Hakan Fidan a acuzat sâmbătă Israelul că împinge regiunea către un ''dezastru total'', în ziua a noua a conflictului său cu Iran, transmit AFP şi Reuters.

''Israelul antrenează de acum înainte regiunea pe marginea unui dezastru total atacând Iranul, vecinul nostru'', a declarat şeful diplomaţiei turce în timpul unei reuniuni, la Istanbul, cu omologii săi din Organizaţia Cooperării Islamice (OCI).

''Nu există o problemă palestiniană, libaneză, siriană, yemenită sau iraniană, dar există în mod clar o problemă israeliană'', a subliniat Hakan Fidan.

Apel la stoparea 'agresiunii fără limite'

El a lansat un apel la stoparea ''agresiunii fără limite'' contra Iranului. ''Trebuie să împiedicăm ca situaţia să degenereze într-o spirală a violenţei ce ar periclita şi mai mult securitatea regională şi mondială'', a adăugat ministrul turc.

Ostilităţile între Israel şi Iran au intrat în a doua săptămână. Forţele israeliene au lovit ţinte strategice din interiorul Iranului, în timp ce Teheranul a răspuns cu atacuri cu rachete şi drone în special asupra oraşelor israeliene Tel Aviv şi Haifa.

La scurt timp după primul atac israelian, lansat pe 13 iunie, Iranul a respins acuzaţia conform căreia era pe punctul de a produce o armă nucleară, afirmând că programul său nuclear are exclusiv un caracter civil.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri