Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan s-a declarat reticent ca talibanii să asigure securitatea aeroportului din Kabul, iar Turcia, gestionarea sa, afirmând că Ankara s-ar putea găsi într-o poziţie delicată în cazul unui nou atentat, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Turcia a prevăzut de mult timp să ajute la securizarea şi gestionarea aeroportului din capitala afgană, însă miercuri ea a început să îşi retragă cei circa 500 de soldaţi din Afganistan, semn al unei posibile abandonări de către Ankara a acestui obiective de securizare.
În această săptămână, Erdogan a declarat că Turcia a avut primele negocieri cu talibanii care, potrivit spuselor sale, vor să supervizeze securitatea aeroportului, permiţând în acelaşi timp ca Turcia să gestioneze logistica sa.
"Ce spun talibanii în legătură cu aeroportul? Ei spun: 'Daţi-ne securitatea, iar voi exploataţi-l'. Cum am putea să vă încredinţăm securitatea?", a declarat Erdogan, conform unor comentarii publicate duminică de mai multe media, printre care şi agenţia oficială de presă Anadolu.
"Să admitem că preluaţi în grijă securitate, însă atunci ce spunem lumii dacă acolo se va produce o nouă baie de sânge? Nu este simplu", a adăugat el.
Peste o sută de persoane au murit, între care 13 soldaţi americani, în atentatul sinucigaş de joi revendicat de gruparea jihadistă Stat Islamic în faţa aeroportului din Kabul, un atac care a încetinit ritmul decolărilor înainte de data-limită fixată pentru marţi de preşedintele american Joe Biden pentru finalizarea evacuărilor.
Noi alertă de atentate complică aceste evacuări supervizate de forţele americane, în timp de preşedintele SUA, Joe Biden, a atras atenţia că un nou atac este extrem de probabil.
Turcia şi-a încheiat operaţiunea de evacuare şi a mutat ambasada, care a fost deplasată în incinta aeroportului, în locul său original, a declarat Erdogan.
"În prezent, intenţionăm să ne menţinem prezenţa diplomatică", a declarat el, adăugând că planurile sunt permanent actualizate în funcţie de situaţia securităţii.
"Avem pregătite toate planurile alternative necesare. Prioritatea este securitatea personalului nostru", a spus el.
Erdogan nu vrea să împartă cu talibanii administrarea aeroportului din Kabul
Explorează subiectul
Articole Similare

38
Nouă tragedie în RD Congo. 30 de persoane au fost ucise într-un incident de la o mină de cupru / Update: Numărul deceselor ar fi de peste 80 de persoane
38

31
Portul Novorossiisk a reluat încărcările de petrol, după atacul ucrainean care a dus la o suspendare de două zile
31

70
Presupusul lider al celei mai puternice şi violente organizaţii criminale din Ecuador, arestat în Spania: „Astăzi l-am capturat pe „Pipo” Chavarría, cel mai căutat criminal din regiune şi liderul grupării Los Lobos”
70

61
Extrema dreaptă franceză cere o soluție pentru anularea acordului Mercosur
61

1.289
Rusia face caz de scandalul de corupție de la Kiev: "Este ceva straniu când Casa Albă tace"
1.289

120
Donald Trump face un pas înapoi - Pentagonul retrage o parte din trupele Gărzii Naţionale din Chicago şi Portland
120

2.905
Se angajază SUA într-un nou Vietnam? - Trump a sugerat că a luat o decizie privind operațiunile militare din Venezuela
2.905

1.079
România, printre principalii furnizori de medici pentru Franța: Unul din cinci medici din Franța provine din România, Algeria, Tunisia sau Maroc
1.079

1.935
Noi tensiuni în Orientul Mijlociu - Militari israelieni au deschis focul asupra trupelor ONU în sudul Libanului/ Explicațiile IDF
1.935

196
La peste opt decenii, Moscova încă se agață de Al Doilea Război Mondial: Rusia nu va permite niciodată ca rolul URSS în victoria asupra nazismului să fie pus la îndoială
196

2.781
VIDEO-FOTO Fenomenul periculos care câștigă teren în rândul turiștilor medicali – recurg la o intervenție riscanntă și dureroasă
2.781

2.173
VIDEO Cu cel mai puternic grup naval al SUA ”la ușă”, Nicolas Maduro îl invocă pe John Lennon: Faceți totul pentru pace
2.173

64
Dosarul nuclear - Iranul acuză SUA că nu sunt pregătite pentru negocieri ”egale şi corecte”
64


















Comentează