Eurobasket: România - Cehia, scor 68-83, la debutul tricolorilor în grupa C, la Cluj-Napoca

minge de baschet

Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă, vineri seară, în meciul de debut al grupei C de la Eurobasket, la Cluj-Napoca, de reprezentativa similară a Cehiei, cu scorul de 83-68 (40-38). Tricolorii au evoluat curajos în primele două sferturi, când au condus în câteva rînduri, dar după ce la pauza mare diferenţa era de doar două puncte, adversara a mărit ritmul de joc şi s-a detaşat la 48-38 în doar două minute. Din acel moment, meciul s-a ”rupt”, România marcând primul punct din sfertul trei abia în minutul 26 (39-50), în timp ce cehii au făcut eforturi doar pentru a-şi conserva avantajul (47-65, min. 31 şi 55-66, min. 35) în drumul spre prima victorie în grupa C.

Marcatori:

România – Moldoveanu 24 puncte, Paliciuc 12, Popa-Calotă 7, Nicolescu 5, Mandache 5, Baciu 5, Torok 3, Petrişor 3, Nicoară 2, Kuti 1, Căţe 1;

Cehia – Hruban 25 puncte, Satoransky 20, Auda 8, Kriz 8, Sirina 7, Peterka 7, Palyza 6, Kyzlink 2.

Peste 6.000 de fani tricolori au asistat la partida de debut a României. Cehia a avut doar câteva zeci de suporteri, după ce aproape 300 care îşi rezervaseră bilete au renunţat, declarându-se supăraţi de absenţa extremei Jan Vesely. Acesta a decis să nu joace la Eurobasket, invocând ”campania solicitantă” cu Fenerbahce din Euroligă şi liga turcă.

În primele două meciuri ale zilei din grupa C s-au înregistrat rezultatele: Croaţia – Ungaria 67-58 (39-36) şi Spania – Muntenegru 99-60 (51-26). La prima partidă au asistat circa 1.000 de fani unguri, iar la partida Spania – Muntenegru peste 1.000 de suporteri iberici şi muntenegreni şi-au încurajat favoriţii. De asemenea, în grupa D, la Istanbul, s-au jucat meciurile Belgia – Marea Britanie 103-90, Serbia – Letonia 92-82, ultima dispută a zilei fiind între Turcia – Rusia. Eurobasket a debutat, joi, în grupele A şi B, rezultatele înregistrate fiind următoarele: Slovenia – Polonia 90-81, Islanda – Grecia 61-90, Franţa – Finlanda 84-86 (A), Germania – Ucraina 75-63, Lituania – Georgia 77-79 şi Italia – Israel 69-48 (B).

Sâmbătă se vor juca partide în toate cele patru grupe, după cum urmează:

A – Polonia – Islanda, Grecia – Franţa, Finlanda – Slovenia;

B – Georgia – Germania, Ucraina – Italia, Israel – Lituania;

C – Muntenegru – Ungaria (ora 15.00), Cehia – Spania (17.45), Croaţia – România (20.30);

D – Letonia – Belgia, Rusia – Serbia, Marea Britanie – Turcia.

Turneul final al CE de baschet masculin din 2017 are loc între 31 august – 17 septembrie în România, Finlanda, Israel şi Turcia, ultima fiind şi gazda fazei finale a competiţiei. Primele patru clasate în fiecare din cele patru grupe se vor califica în optimile de finală, în care se va lupta pentru sferturi, apoi semifinale, urmate de finalele pentru medalii. Echipa naţională a României s-a calificat la acest turneu final tocmai pentru că este una din cele patru gazde. Ultima participare a naţionalei la un Campionat European a fost la CE 1987 (Grecia), când a ocupat locul 12 (ultimul), iar acum organizează o grupă pentru prima dată la masculin. La feminin, în 2015 au avut loc meciuri din două grupe în România.

Campioana europeană en-titre este Spania, care are 12 medalii continentale, din care trei de aur (2009, 2011, 2015), titlul mondial în 2006, precum şi patru olimpice (trei de argint – 1984, 2008, 2012 şi una de bronz – Rio 2016). Potrivit noului calendar FIBA, următoarea ediţie a Campionatului European va avea loc abia în 2021, peste doi ani fiind programat Campionatul Mondial, în preliminariile căruia va evolua şi România, în premieră, conform news.ro.