Europa League: Astra a eliminat-o pe West Ham, ASA Târgu-Mureș a câștigat cu St. Etienne

Astra a eliminat-o pe West Ham și merge în play-offul Europa League, în timp ce ASA Târgu-Mureș a câștigat cu St. Etienne, dar a fost eliminată.

La Giurgiu, meciul a început cum nu se poate mai prost pentru echipa lui Șumudică. În minutul 2, Lanzini înscria cu un șut de la 18 metri, iar englezii erau în avantaj.

Astra a avut o reacție de echipă mare și a întors rezultatul pînă la pauză, prin Constantin Budescu.

Căpitanul Astrei a egalat în minutul 31, cu o superexecuție de la 20 de metri.

Patru minute mai tîrziu, Budescu a stabilit scorul final, după o acțiune superbă a lui De Amorim. Mijlocașul a pătruns foarte bine pe partea dreaptă și a trimis mingea în mijlocul careului, de unde Budescu marchează cu un șut cu latul.

În a doua parte a meciului, Astra a jucat foarte bine din punct de vedere tactic. Giurgiuvenii au controlat jocul și i-au impiedicat pe englezii să pună pericol și să aibă ocazii.

Astra merge pentru al doilea an consecutiv în play-off-ul Europa League, iar mîine își va afla adversara.

ASA a cîștigat în Franța, 2-1, dar St. Etienne se califică în play-off-ul Europa League, după a cîștigat în tur cu 3-0.

ASA a avut o evoluție excelentă, profintînd de faptul că nu are nimic de pierdut. Mureșenii au avut mai multe ocazii în prima repriză și au creat de multe ori pericol la poarta lui Ruffier.

Primul gol al meciului a fost marcat de Luis Pedro în minutul 39, după o fază spectaculoasă. Axente a preluat superb la marginea careului, din întoarcere, dar a fost blocat de un adversar. Mingea a ajuns la Luis Pedro, care a marcat cu un șut din șase metri.

În a doua repriză, tot ASA a fost mai periculoasă și în minutul 62 fundașul Ivan Gonzalez a marcat cu o lovitură de cap din șase metri, iar șansele mureșenilor de a trimite meciul în prelungiri erau tot mai mari.

Speranțele celor de la ASA s-au risipit în minutul 71, cînd același Ivan Gonzalez a deviat mingea în propriepoartă.

În ultimele 20 de minute, elevii lui Vasile Miriuță nu au mai avut puterea de a pune pericol la poarta lui Ruffier, iar francezii s-au mulțumit cu menținerea scorului.