Europa League: Juventus și Feyenoord au câștigat la limită în prima manșă a sferturilor de finală ale competiției, joi seara

captura youtube
europa league

Juventus a trecut cu 1-0 de Sporting Lisabona, prin golul fundaşului Federico Gatti (73). Juve, care a câştigat Cupa UEFA de trei ori, a mai învins-o pe Sporting în sezonul 2017/18 al Ligii Campionilor, cu 2-1, la Torino, anunță Agerpres.

Feyenoord a învins-o pe AS Roma cu 1-0, luându-şi revanşa după ce echipa giallorossa a câştigat trofeul Europa Conference League anul trecut, cu o victorie la limită (1-0), în finala de la Tirana.

Liderul din Eredivisie s-a impus prin golul lui Mats Wieffer (53), însă echipa antrenată de Jose Mourinho a ratat un penalty la 0-0 prin Lorenzo Pellegrini (43), iar Ibanez a trimis mingea în bară.

Manchester United a remizat pe Old Trafford cu Sevilla FC, 2-2. United, care trecuse anterior de Betis Sevilla, conducea după 21 de minute prin dubla lui Marcel Sabitzer (15, 21). Andaluzii au revenit spectaculos în ultimele zece minute, după două autogoluri semnate de Malacia (84) şi Harry Maguire (90+2), la care esenţiale au fost rezervele Jesus Navas, respectiv Youssef En-Nesyri. United a avut o bară, prin Antony.

Sevilla a câştigat ambele dueluri anterioare cu Manchester United, în semifinalele ediţiei 2019/20 a Europa League (2-1 la general) şi în optimile Ligii Campionilor în ediţia 2017/18 (tot cu 2-1).

United a cucerit trofeul în 2017, iar Sevilla este echipa care deţine cele mai multe trofee în competiţie (Cupa UEFA/Europa League), şase la număr (2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2019/20).

Bayer Leverkusen a smuls egalul cu Union St. Gilloise, 1-1, după ce belgienii au deschis scorul prin Victor Boniface (51). Florian Wirtz (82) a adus egalarea.

Union Saint-Gilloise a eliminat-o pe Union Berlin în faza anterioară.

Rezultatele de joi seara:

Feyenoord Rotterdam - AS Roma 1-0

A marcat: Mats Wieffer 53.

Lorenzo Pellegrini (AS Roma) a ratat un penalty în min. 43 (bară).

Bayer Leverkusen - Union St. Gilloise 1-1

Au marcat: Florian Wirtz 82, respectiv Victor Boniface 51.

Juventus Torino - Sporting Lisabona 1-0

A marcat: Federico Gatti 73.

Manchester United - Sevilla FC 2-2

Au marcat: Marcel Sabitzer 15, 21, respectiv Tyrell Malacia (autogol) 84, Harry Maguire (autogol) 90+2.

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 20 aprilie.

Finala se va juca pe 31 mai, la Budapesta, pe Puskas Arena.