Europa League: Manchester United a învins în Cipru, PSV a făcut scor la Zurich, meciul de la Malmo a fost întrerupt minute bune

captura youtube
europa league

Echipa engleză Manchester United a câştigat joi, în deplasare, meciul disputat în compania formaţiei Omonia Nicosia, scor 3-2, în cadrul celei de-a trei etape din grupele Europa League. PSV Eindhoven s-a impus cu scorul de 5-1 la Zurich, iar Sheriff Tiraspol a pierdut în faţa spaniolilor de la Real Sociedad, scor 0-2. În Suedia, arbitrul a întrerupt meciul de la Malmo pentru că fanii germani au aruncat petarde pe teren.

Cu Cristiano Ronaldo titular, Manchester United a fost condusă cu 1-0 la Nicosia, dar a revenit şi s-a impus cu 3-2. La Zurich, PSV a avut 4-0 în minutul 35 şi 5-0 în repriza secundă, însă gazdele au reuşit să înscrie golul de onoare. La Chişinău, Sheriff Tiraspol nu a putut ţine piept lui Real Sociedad, şi spaniolii au câştigat cu 2-0. Lazio Roma, cu Ştefan Radu rezervă neutilizătă, a făcut egal în deplasare, cu Sturm Graz. Meciul de la Malmo, dintre Malmo şi Union Berlin a fost întrerupt mai multe minute de către arbitru după ce fanii oaspeţilor au aruncat cu petarde pe teren

Rezultatele înregistrate joi seara, în Europa League:

Grupa A: FC Zurich – PSV Eindhoven 1-5 (Okita 87 / Vertessen 10, 15, Gakpo 21, 55, Simons 35)

Grupa C: HJK – Ludogoreţ 1-1 (Hetemaj 55 / Tissera 10)

Grupa D: Malmo – Union Berlin 0-1 (Becker 68)

Grupa E: Omonia Nicosia – Manchester United 2-3 (Ansarifard 34, Panagiotou 85 / Rashford 53, 84, Martial 63)

Grupa E: Sheriff Tiraspol – Real Sociedad 0-2 (David Silva 53, Elustondo 62)

Grupa F: Sturm Graz – Lazio Roma 0-0

Grupa H: AS Monaco – Trabzonspor 3-1 (Ben Yedder 14, 45+2 penalti, Disasi 55 / Bakasetas 72)

Grupa H: Steaua Roşie Belgrad – Ferencvaros Budapesta 4-1 (Kanga 27 penalti, 60 S. Mitrovic 35, Katai 51 / Zachariassen 71)