Exemplu de solidaritate în Prahova: Un bărbat din Ploiești a devenit voluntar în centrul în care a fost ținut în izolare timp de 14 zile

Autor: Remus Vlad, Redactor

Publicat: 01-04-2020

Actualizat: 01-04-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Un bărbat din Ploiești a devenit voluntar în centrul în care a fost ținut în izolare timp de 14 zile. El s-a decis să ajute după ce a observat că hrana îi era adusă doar de femei, care erau nevoite să care zilnic sute de litri de apă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ciprian, un bărbat de 45 de ani din Ploiești, a devenit voluntar chiar în centrul în care a stat în izolare timp de două săptămâni.

Citește și: Viorica Dăncilă, rugăminte către Klaus Iohannis și Ludovic Orban: Spuneți un cuvânt de apreciere pentru doamnele și domnișoarele care în aceste zile salvează România

Acesta a luat decizia după ce a remarcat faptul că hrana îi era adusă doar de femei și a constatat că ele și administratorul unității de cazare erau singurii care descărcau, zilnic, sute de litri de apă, pe care, ulterior, le urcau în camerele persoanelor aflate în izolare.

„La finalul perioadei de carantină a întrebat dacă poate rămâne ca voluntar, solicitare care a fost privită cu uimire, dar primită cu toată deschiderea de către administratorul spațiului respectiv. I-a pus la dispoziție una dintre camerele care nu erau destinate cazării persoanelor care revin din zonele 'roșii', echipamentele de protecție necesare și i-a făcut și instructajul pe care Ciprian îl știa deja din experiența celor două săptămâni de izolare complete”, a transmis Prefectura Prahova.

Citește și: Anunț uriaș! Gigi Becali se implică în lupta contra coronavirusului

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri