Farul învinge pe U. Cluj și a câștigat matematic turul campionatului regular

news.ro
gheorghe hagi

Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Universitatea Cluj, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Superligă. Farul este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon. Farul are 5 puncte avans în fruntea Superligii și a câștigat matematic turul campionatului regular.

Farul a deschis scorul în minutul 31, prin Pitu, care a înscris din careu, după o pasă a lui Alibec. În minutul 51, gazdele au înscris al doilea gol, prin Artean, din pasa lui Grameni. Farul este lider în Superligă, cu 33 de puncte după 14 etape, informează News.ro.

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki (Borza 68) - Artean, Băluţă (Doukoure 68), Grameni (Casap 68) - Alibec, L. Munteanu (Torje 78), Pitu (Sali 78). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

U CLUJ: Iliev - Chipciu, Fl. Ilie (Piţian 46), Ispas, Briceag – Bic (Thiam 46), Romario Pires, I. Filip – Vlădoiu (A. Bălan 62), L. Fulop, Haită (Hofman 62). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: M. Popescu 60 / Piţian 48, Briceag 86

Arbitri: George Găman - Adrian Popescu, Ionel Dumitru – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Stroe Gabriel

Observator: Nicolae Marodin