Farul învinge Rapid și câștigă campionatul regular în Superliga

Farul Rapid

Echipa antrenată de Gheoghe Hagi, Farul, a învins pe Rapid București și a câștigat campionatul regular. Farul nu mai poate pierde primul loc, indiferent de rezultatul pe care îl va obține CFR Cluj.

Farul a învins pe Rapid cu scorul de 2-1.

La Ovidiu, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Sefer, şut de la marginea careului în minutul 14. Echipa lui Gheorghe Hagi a egalat după numai şapte minute, prin golul lui Artean, care a marcat cu o lovitură de cap. Alibec a trimis în bară în minutul 37, apoi acelaşi jucător a înscris, dar reuşita nu a fost validată din cauza unei poziţii de ofsaid. Farul a înscris totuşi golul victoriei în minutul 50, când Horaţiu Moldovan a gafat la şutul lui Mazilu. Victorie cu 2-1 pentru Farul, care încheie sezonul regular pe prima treaptă a podiumului Superligii.

FARUL CONSTANŢA: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (Sîrbu 76) - Artean, Nedelcu (Doukoure 62), Grameni – Alibec (Casap 82), L. Munteanu (V. Morar 46), A. Mazilu (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

RAPID: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, Junior Morais - Kait, Crepulja, Emmers (Costache 74), Sefer (Pănoiu 82) - Dugandzic, Luckassen (Papeau 62). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Aioani 28, V. Morar 61 / Kait 73

Arbitri: Sebastian Colţescu - Radu Ghinguleac, George Neacşu - Ionela Alina Peşu

Arbitri VAR: Horia Mladinovici - Adrian Popescu

Observator: Liviu Ciubotariu