FC Barcelona a încheiat sezonul în genunchi, în faţa celor de la Villarreal

FC Barcelona siglă

FC Barcelona a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Villarreal, în etapa a XXXVIII-a, ultima, a LaLiga, conform news.ro.

Au marcat: Pedraza '41, Gomez '55.

Într-un alt meci, Atletico Madrid s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-1, pe terenul echipei Real Sociedad şi a rămas pe podiumul clasamentului campionatului spaniol.

Au marcat: Guridi '90+3 / De Paul '50, Correa '68.

Tot duminică, FC Sevilla a învins, pe teren propriu, cu 1-0, pe Athletic Bilbao, după reuşita lui Rafa Mir, din minutul 68.

Clasamentul final, în partea sa superioară, este următorul: Real Madrid, 86 de puncte, Barcelona, 73, Atletico Madrid, 71, Sevilla, 70 (toate aceste echipe vor evolua în faza grupelor Ligii Campionilor), Betis Sevilla, 65, Real Sociedad, 62 (ambele formaţii vor jua în faza grupelor Ligii Europa), Villarreal, 59 (preliminariile Conference League).

Au retrogradat Granada, locul 18, cu 38 de puncte, Levante, locul 19, cu 35 de puncte, şi Alaves, locul 20, cu 31 de puncte.