FC Barcelona, calificată în premieră în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin

FC Barcelona siglă

Echipa FC Barcelona s-a calificat, pentru prima oară în istoria sa, în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin, învingând cu scorul de 1-0 formaţia germană Bayern Munchen, duminică, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei potrivit Agerpres.

Gruparea catalană s-a impus în partida de pe arena Mini Estadi din Barcelona în urma unui penalty transformat de Mariona Caldentey, în prelungirile primei reprize (45+2). În meciul tur, disputat la Munchen, Barca reuşise să câştige cu acelaşi scor.

În finala programată pe 18 mai, la Budapesta, FC Barcelona va înfrunta câştigătoarea confruntării dintre Olympique Lyon şi Chelsea Londra. În prima manşă, care a avut loc în Franţa, Lyon s-a impus cu 2-1.