FC Barcelona, calificată în semifinalele Cupei Spaniei după prelungiri

FC Barcelona siglă

Echipa FC Barcelona s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, învingând în deplasare, cu scorul de 5-3, după prelungiri, formaţia Granada, într-o partidă disputată miercuri seara, potrivit Agerpres.

Granada, ocupanta locului 8 în Primera Division, a condus cu 2-0 până aproape de finalul timpului regulamentar de joc, graţie reuşitelor lui Kenedy (33) şi Roberto Soldado (46), însă catalanii au reuşit să egaleze în extremis, prin golurile lui Antoine Grizemann (88) şi Jordi Alba (90+2).

În prelungiri, Griezmann a adus-o pe Barca în avantaj (100), însă gazdele au restabilit rapid egalitatea, prin Fede Vico, în urma unui penalty (103). Finalul jocului a aparţinut oaspeţilor, care au mai punctat de două ori, prin Frenkie de Jong (108) şi Jordi Alba (113).

Într-un alt meci disputat miercuri în sferturile de finală din Copa del Rey, Levante s-a impus pe teren propriu, cu 1-0 după prelungiri, în faţa formaţiei Villarreal, prin golul lui Roger Marti Salvador (120).

Barcelona şi Levante se alătură astfel formaţiei FC Sevilla, învingătoare la limită, marţi, pe terenul echipei de ligă secundă Almeria (1-0, gol Lucas Ocampos (min. 67).

Ultimul sfert de finală al Cupei Spaniei, Betis Sevilla - Athletic Bilbao, se dispută joi seara.