FC Barcelona face plângere la Federația Spaniolă pentru deciziile VAR din meciul cu Real Sociedad

atentie

Josep Maria Bartomeu, președintele clubului FC Barcelona, va trimite duminică, 15 decembrie, o plângere către Federația Spaniolă de Fotbal pentru deciziile arbitrajului video (VAR) luate în partida din campionat, jucată sâmbătă, 14 decembrie, contra echipei Real Sociedad.

Cele două formații au încheiat meciul la egalitate, 2-2, însă oficialii blaugrana sunt nemulțumiți de arbitraj. În special de faza petrecută în minutele de prelungire (90+3), atunci când Barcelona a cerut penalty, după ce Pique a fost împins în careu. Centralul Alberola Rojas a lăsat faza să continue, fără să consulte VAR, iar campioana Spaniei a înregistrat o remiză, care o poate costa primul loc în La Liga.

Real Madrid ocupă locul secund, la o lungime distanță față de catalani, dar cu un meci în minus. "Galacticii" vor juca duminică, 15 decembrie, cu Valencia, de la ora 22:00.

Barcelona și Real Madrid urmează să se întâlnească în primul El Clasico al sezonului, miercuri, 18 decembrie, de la ora 21:00.