FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe au remizat, scor 1-1, în meciul care a deschis etapa cu numărul 12 din Liga 1

Patrick Petre Botoșani Sepsi

FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe au remizat, vineri seara, scor 1-1, în meciul care a deschis etapa cu numărul 12 din Liga 1, potrivit Mediafax.

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 54, prin Vașvari, care a punctat din lovitură de la 11 metri. Cu șase minute înaintea încheierii timpului regulamentar, Mihai Roman a înscris pentru FC Botoșani, aducându-i un punct echipei sale.

Moldovenii au avut șansa de a înscrie golul victoriei în minutul 90+3, însă Minas Chalkiadakis a trimis un șut în bară.

În urma remizei dintre cele două formații, FC Botoșani a urcat pe loc de play-off, șase, cu 16 puncte, în timp ce Sepsi Sfântu Gheorghe se află pe poziția a șaptea, la o lungime distanță.

De altfel, FC Botoșani și Sepsi sunt echipele cu cele mai multe rezultate de egalitate înregistrate în acest sezon. Moldovenii au șapte astfel de rezultate, în timp ce covăsnenii au înregistrat nouă remize.

În următoarea etapă, FC Botoșani va evolua pe terenul lui Poli Iași, în timp ce Sepsi va primi vizita Astrei Giurgiu.