FC Botoşani și Academica Clinceni au remizat, scor 2-2: Toate golurile au fost marcate în prima repriză

gsp.ro
Academica Clinceni

FC Botoşani a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-2), meciul disputat, vineri, pe teren propriu, cu echipa Academica Clinceni, prima partidă a etapei a VIII-a a Ligii I. Moldovenii au condus cu 2-0, toate cele patru goluri fiind înscrise în prima repriză.

Au marcat: Ţigănaşu '4, Ofosu '26 / Buziuc '36, Vojtus '45+2.

1-0, min. 4: Ţigănaşu a marcat cu un şut dintr-un unghi foarte mic, din apropierea careului de şase metri;

2-0, min: 26: Rodriguez l-a pus în poziţie singur cu portarul pe Ofosu, care l-a driblat pe Vâlceanu şi a marcat cam din aceeaşi poziţie laterală stânga, ca Ţigănaşu;

2-1, min '36: Vojtus a şutat la poartă din unghi, din apropierea porţii, Pap a respins pană la atacantul slovac, care i-a pasat în centrul careului, lui Buziuc, iar acesta a marcat la a doua încercare, primul său şut fiind respins de un fundaş advers;

45+2: Vojtus a primit o minge din aut, pe care Rodriguez a ratat-o, apoi slovacul a şutat din prima la colţul lung, marcând în urma plasamentului defectuos al lui Pap.

Au evolua următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Miron, Kolesovs, Ţigănaşu - Rodriguez, Papa (Pierce '59) - Ofosu, Ongenda, Ashkovski (Cîmpanu '81) - Andronic (Moussa '46). Antrenor Marius Croitoru;

Clinceni: Vâlceanu - Buş (Cr. Dumitru '85), Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu - Şut, Cebotaru - Pârvulescu (Răuţă '30), Al. Popescu (R. Ion '62), Buziuc - Vojtus. Antrenor Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Pierce '75, Ongenda '90+2 / R. Ion '77

Arbitri: Andrei Antonie – Alexandru Cerei, Ionuţ Marius Bobe – Iulian Călin;

Observatori: Sorin Boca, Valentin Mateescu.

Tot vineri, de la ora 21.00, are loc meciul FC Voluntari - CSU Craiova.