VIDEO FC Botoşani – UTA Arad 2-2: Arădenii au egalat în minutul 90+7, în 10 oameni

FC Botoşani a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a zecea a Superligii. Arădenii au egalat în minutul 90+7, deşi juca în zece.

La Botoşani, prima repriză a fost întreruptă în minutul 21 de arbitrul Vlad Băban, după ce unui spectator aflat în tribuna suporterilor arădeni i s-a făcut rău. Medicii prezenţi la stadion au intervenit, iar partida a fost reluată după trei minute. În minutul 28 arbitrul a acordat penalty după un henţ în careu al lui Stolnik, verificat şi la VAR. A executat Eduard Florescu şi a înscris în minutul 30. În minutul 42 al meciului ambulanţa în care se afla suporterul căruia i s-a făcut rău a plecat spre spital şi meciul a fost din nou întrerupt, dar pentru puţin timp.

Oaspeţii au egalat în minutul 48, când Cătălin Carp a reluat în plasă balonul respins de Ducan la şutul lui Rareş Pop. În minutul 52 a urmat al doilea gol al gazdelor, marcat de Ilicic şi FC Botoşani revenea în avantaj. Până la final arădenii au rămas în zece după eliminarea lui Cătălin Carp, cu roşu direct, din minutul 82, dar elevii lui Mircea Rednic au egalat în minutul 90+7, prin Cooper, care a înscris din centrarea lui Stahl – ambii jucători introduşi pe teren în repriza secundă.

În clasament, FC Botoşani a ajuns pe ultimul loc, cu 6 puncte, în vreme ce UTA Arad e pe locul 14, cu 8 puncte.

FC BOTOŞANI: Ducan - R. Benzar (Ţigănaşu 56), Junior Pius, Şeroni, R. Creţ (G. David 55) - Adams Friday (Cioiu 86), Ed. Florescu, V. Dican, Pinson (Zabou 71) - N'Goma, Ilicic (Mutombo 71). ANTRENOR: Dan Alexa

UTA ARAD: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues (Stahl 88), Stolnik (Cooper 73), Benga, Aly Abeid - Micovschi, Marku (Marcelo Freitas 46), D. Dumitraşcu (Carp 46), P. Mihai (R. Pop 46) - Fabry – Vucenovic. ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Pinson 33, G. David 57 / C. Mihai 43

Cartonaş roşu: Cătălin Carp (UTA Arad) min. 82

Arbitri: Vlad Băban - Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Doru Lucaciu

Observator: Liviu Ciubotariu