FC Porto şi Benfica Lisabona au remizat în derby-ul campionatului Portugaliei

Echipele FC Porto şi Benfica Lisabona au terminat nedecis, scor 1-1, în marele derby al campionatului de fotbal al Portugaliei, disputat vineri seara pe stadionul "dragonilor".

Benfica a deschis scorul în minutul 17, prin spaniolul Alex Grimaldo, însă gazdele au restabilit rapid egalitatea, prin iranianul Mehdi Taremi (25), care a fost eliminat apoi în cursul reprizei secunde, după o intrare dură asupra unui adversar (73).

Meciul de la Porto a fost unul extrem de tensionat, centralul arătând în total opt cartonaşe galbene şi unul roşu.

Cei doi "granzi" ai fotbalului lusitan nu au reuşit astfel să profite de pasul greşit al liderului Sporting Lisabona, care a remizat la rândul său pe teren propriu în partida cu Rio Ave (1-1). Au marcat: Pedro Goncalves (42) pentru "lei", respectiv Gelson Dala (61).

În urma acestor rezultate, Sporting Lisabona îşi păstrează avansul de patru puncte în clasament faţă de FC Porto şi Benfica Lisabona.

Celelalte partide din campionatul portughez sunt programate sâmbătă, duminică şi luni.