FC Viitorul va juca, sâmbătă, cu Gaz Metan meciul 300 în Liga I

Inquam Photos / George Călin
viitorul constanta

FC Viitorul va juca, sâmbătă, în deplasare, cu Gaz Metan Mediaş, în etapa a XIV-a, iar pentru echipa patronată de Gheorghe Hagi acesta va fi meciul 300 în prima ligă, potrivit news.ro.

Potrivit lpf.ro, cele două echipe s-au mai întâlnit de 14 ori în principala competiţie internă, de şase ori au câştigat medieşenii, de cinci ori s-au impus dobrogenii, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

Prima partidă a avut loc pe 20 august 2012, Viitorul - Gaz Metan 0-1. Oaspeţii au înscris în minutul 88 prin Victoraş Astafei, asta după ce în prima repriză Florin Dan a ratat un penalty.

Citește și: Fostul militar britanic Lishman INTRĂ iar sub TUNUL DIICOT, după dosarul Ayahuasca - Este anchetat într-un nou dosar pentru evaziune și spălare de bani

Un singur meci s-a încheiat fără gol, pe 18 august 2013, cu Viitorul gazdă.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 9 martie 2014, Gaz Metan - Viitorul 4-0 (Ciprian Petre, Alexandru Munteanu, Bogdan Ţîru - autogol, Bawab).

Întâia victorie din contul dobrogenilor: 8 aprilie 2015, Viitorul - Gaz Metan 1-0 (marcator Bonila, din pasa lui Florin Tănase).

Unicul succes bifat de constănţeni pe teren advers: 14 octombrie 2017, Gaz Metan - Viitorul 0-1.

Cea mai recentă întâlnire directă: 20 decembrie 2019, Gaz Metan - Viitorul 1-0 (Nasser Chamed).

O singură înfrângere a suferit antrenorul Mircea Rednic în faţa medieşenilor pe prima scenă (2018/19, Gaz Metan - Dinamo 2-1), în rest au trei victorii şi şase rezultate de egalitate.