FC Voluntari - Viitorul s-a încheiat 1-2, în etapa a 20-a din Liga 1: Echipa lui Hagi a câștigat meciul, după ce a fost condusă

gsp.ro
Viitorul Voluntari

FC Voluntari - Viitorul a fost meciul care a închis etapa a 20-a a Ligii 1. Echipa lui Hagi a câștigat meciul cu ilfovenii, scor 2-1, după ce a fost condusă cu 1-0. Golul victoriei a fost marcat de jucătorul de 17 ani al constănțenilor, Louis Munteanu, anunță MEDIAFAX.

Echipa gazdă a început cu dreptul meciul. În minutul 5, Căpățână a fost aproape de gol, dar mingea trimisă de el a trecut puțin pe lângă vinclu. 10 minute mai târziu, Viitorul a ratat o șansă uriașă de a deschide tabela de marcaj pe stadionul "Anghel Iordănescu" din Voluntari. Gabi Iancu a ratat singur cu portarul.

În repriza a doua a venit și primul gol al partidei. Echipa pregătită de italianul Cristiano Bergodi a punctat în poarta constănțenilor. Laidouni a centrat, iar Struna a marcat în minutul 66.

Patru minute mai târziu, Viitorul a restabilit egalitatea. Rivaldinho a dus scorul la 1-1, după ce a trimis cu capul, pe spate.

Echipa lui Hagi a marcat din nou și a preluat conducerea meciului, scor 2-1. Intrat în locul lui Gabi Iancu, în minutul 70 al partidei, Louis Munteanu, în vârstă de 17 ani, a punctat în minutul 88.

În urma acestei victorii, Viitorul a urcat pe locul trei în clasamentul Ligii 1, cu 35 de puncte. La trei puncte distanță de locul secund, ocupat de CFR Cluj, și cinci lungimi distanță de liderul clasamentului, Astra Giurgiu. FC Voluntari a rămas pe ultimul loc, având opt puncte, după 19 etape.

Echipele de start, FC Voluntari - Viitorul, 1-2

FC Voluntari: Rîmniceanu - Struna, Balaur, Armaş, Al. Vlad - Căpăţînă, Gorobsov, Laidouni - I. Gheorghe, Ţiră, Măţan

Rezerve: Mitrev, Rodriguez, Kocic, Costin, Signorelli, Ebralidze, Papazoglou

Antrenor: Cristiano Bergodi

Viitorul: Căbuz - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Houri - Rivaldinho, Iancu, Ganea

Rezerve: Buzbuchi, Matei, L.Munteanu, Pitu, Dulca, Leca, Iacob

Antrenor: Gică Hagi