FCSB a condus de 2 ori, dar U. Cluj a revenit de fiecare dată: liderul pierde primele puncte acasă

Nistor fcsb u cluj

FCSB a condus de două ori pe U. Cluj cu 1-0 și 2-1, dar de fiecare dată echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a avut puterea să revină în meci.

FCSB a avut câteva șanse bune de a duce scorul la 3-1, dar Compagno& Co. au ratat de fiecare dată.

U. Cluj a jucat mai bine în repriza secundă, atunci când au reușit să egaleze în minutul 89, însă înainte de asta au avut câteva ocazii mari.

FCSB rămâne pe prima poziție cu 26 de puncte, dar are și un meci mai mult disputat decât CFR Cluj, care are 22 de puncte.

Clujenii au urcat pe 11, cu 12 puncte.

Pe Arena Naţională, Dawa a deschis scorul pentru gazde, după o fază la care Gorcea a respins înalt un balon trimis din corner de Florinel Coman, mingea a revenit în teren căzând pe bara transversală, apoi l-a lovit pe Ngezana şi Dawa a trimis-o în plasă cu o lovitură de cap. Oaspeţii au egalat în minutul 26, prin Dan Nistor, dar bucureştenii au revenit la conducere prin golul înscris de Şut, după o lovitură liberă a lui Coman. FCSB a mai ratat o ocazie uriaşă în minutul 57, prin Alexandru Băluţă, iar clujenii au egalat în minutul 88, prin Bogdan Mitrea. S-a terminat 2-2, FCSB este pe primul loc, cu 26 de puncte, iar U Cluj are 12 puncte şi este pe 11.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa (Lixandru 46), Radunovic - Ov. Popescu (Djokovic 46), Şut, D. Olaru - Al. Băluţă (Miculescu 73), Oct. Popescu (Compagno 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

U CLUJ: Gorcea – Peteleu (V. Gheorghe 60), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic, Doukoure (I.Filip 82), Nistor, Chipciu – Popadiuc (D. Popa 60), F. Ilie (R. Silaghi 59). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Al. Băluţă 44, Ov. Popescu 45+1, Radunovic 69, Fl. Coman 90+2 / Peteleu 38, Vătăjelu 45+2, Masoero 78

Arbitri: Ionuţ Coza - Mihai Marica, Vladimir Urzică - Iulian Dima

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Florian Vişan

Observator: Augustus Constantin