FCSB a obținut ce și-a dorit, cu Vitoria Guimaraes: Portughezii NU au marcat, la Giurgiu

FCSB a obținut ceea ce a cerut Mihai Pintilii, în meciul de acasă, cu Vitoria Guimaraes! Portughezii nu au marcat, la Giurgiu, dar nici vicecampionii României nu au făcut-o. Meciul s-a terminat așa cum a început, 0-0, iar soarta calificării va fi tranșată la Guimaraes.

În minutul 3, un gol marcat de Planic a fost anulat pentru ofsaid.

Cea mai mare ocazie a celor de la FCSB i-a aparținut lui Florin Coman, în minutul 23, care a trimis în bară din interiorul careului.

Tot Coman a mai ratat o șansă importantă pentru vicecampioana României, cu patru minute înainte de pauză, însă portarul Douglas a respins.

FCSB: Bălgrădean - Creţu, Planic, Soiledis, Panţîru - O. Popescu, Pintilii (Oaidă ’67), Vînă (Gnohere ’60) - M. Roman (Popa ’46), F. Tănase, F. Coman. Antrenor: Vergil Andronache

Vitoria Guimaraes: Douglas - Sacko, Tapsoba, Bondarenko, Hanin - Pepe, Al Musrati, Andre Almeida (Will Poha ’62) – Rochinha (Soares ’66), Duarte (Guedes ’76), Davidson. Antrenor: Ivo Vieira

Cartonaşe galbene: Creţu ’17, Tănase ’53, Pintilii ’58, Popescu ‘88 / Al Musrati ‘15

Meciul a fost arbitrat de slovenul Matej Jug, ajutat la cele două linii de Matej Zunic şi Grega Kordez. Arbitru de rezervă a fost Nejc Kajtazovic.

Partida retur se dispută joi, 29 august, în Portugalia. Învingătoarea va obține calificarea în grupele Europa League, în timp ce pierzătoarea va fi eliminată din competițiile europene.