FCSB – Universitatea Craiova 3-0, bucureştenii revin lideri în clasament

FCSB

Echipa FCSB a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Bucureştenii au revenit pe prima treaptă a podiumului, informează news.ro.

Gazdele au început tare meciul din Ghencea şi Compagno a trimis în bara transversală în minutul 3. FCSB a deschis scorul în minutul 13, prin Darius Olaru, care a trimis la colţul scurt din pasa lui Octavian Popescu. Compagno a mai pus odată în pericol poarta oaspeţilor, în minutul 19, dar Lucian Popescu a reţinut. După numai două minute Radunovic a primit o pasă de la Alexandru Băluţă şi a majorat diferenţa la 2-0. Bucureştenii au intrat însă la cabine cuun avantaj de trei goluri, Darius Olaru reuşind dubla cu un şut din careu.

În repriza secundă gazdele au mai avut ocazii, cea mai mare în minutul 90+4 – când Compagno a trimis pe lângă poartă, dar nu au mai forţat, iar craiovenii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Târnovanu. S-a încheiat 3-0 pentru FCSB, care, cu 18 puncte, revine în fruntea clasamentului Superligii.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ov. Popescu (Lixandru 88), Şut (Haruţ 89), Olaru (Djokovic 77) – A. Băluţă (Miculescu 69), Compagno, Oct. Popescu (Radaslavescu 69). ANTRENOR: Elias Charalambous

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Ndong (Şt. Vlădoiu 46), Zajkov (Houri 46), Badelj, N. Bancu - Kurtic, Screciu - Al. Creţu (Mateiu 46), Baiaram (Danciu 58), A. Mitriţă – A. Ivan (Koljic 66). ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 4, Oct. Popescu 56 / Ndong 25, A. Ivan 36, Zajkov 38, N. Bancu 42, Screciu 57, Houri 80, Kurtic 90+2

Arbitri: Adrian Cojocaru - Mihai Marica, Ovidiu Artene - Iulian Călin

Arbitri VAR: Radu Petrescu - Cosmin Vatamanu

Observator: Cristian Nica