FCSB, victorie în prelungiri cu CSKA: Calificare în turul trei al Conference League pentru vicecampioana României

digi24
FCSB

Echipa FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia bulgară CSKA 1948 Sofia, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League. FCSB s-a calificat în turul al treilea, unde va înfrunta pe danezii de la Nordsjælland.

Pe Stadionul Arcul de Triumf, într-un meci fără spectatori, FCSB a avut un gol anulat în minutul 8, la Şut, pentru o poziţie de ofsaid. Bucureştenii au trecut pe lângă gol în minutul 11, când Naumov a respins în bară la lovitura de cap a lui Compagno, dar au deschis scorul în minutul 27. Compagno a pasat excelent cu călcâiul pentru Florinel Coman, acesa a centrat în careu şi Djokovic a marcat primul său gol pentru FCSB. În minutul 49 oaspeţii au egalat prin Pedrinho. Daskalov a înscris şi el în minutul 68 şi oaspeţii au preluat conducerea egalând scorul general. FCSB a mai avut un gol anulat în minutul 75, la Alexandru Băluţă, pentru ofsaid. Însă, în minutul 82, Djokovic a reuşit dubla înscriind superb, după o pasă a lui Alexandru Băluţă. Scorul final, 3-2, a fost stabilit de Octavian Popescu, în minutul 90+1 şi FCSB va juca împotriva echipei daneze Nordsjælland, conform Mediafax.

FCSB: Târnovanu - Creţu, Dawa, Haruţ (Chiricheş 46), Radunovic - Şut, Djokovic, Olaru (Edjouma 88) – Miculescu (Cordea 37), Compagno (Al. Băluţă 59), Fl. Coman (Octavian Popescu 46). ANTRENOR: Elias Charalambous

CSKA SOFIA: Naumov - Gurishta, Petrov, Helinton, Rapnouil - Daskalov, Umarboev (Thalis 46) – Rusev (Karagaren 65), Stoichkov (Vuţov 52), Pedrinho (Kirilov 79) – Kjartansson. ANTRENOR: Atanas Ribarski

Cartonaşe galbene: Haruţ 35, Dawa 45+4, Djokovic 57, Olaru 58, Târnovanu 85 / Daskalov 15, Gurishta 25, Viyachki 90+4

Arbitri: Juxhin Xhaja – Nertil Bregasi, Arber Pema - Emanuela Rusta (toţi din Albania)