Federaţia Internaţională a Sportului Universitar (FISU) a anunţat vineri că a decis să amâne organizarea ediţiei 2023 a Jocurilor Mondiale Universitare, ce urmau să fie găzduite de Rusia, la Ekaterinburg, transmite Reuters, citat de Agerpres.
FISU a interzis deja participarea sportivilor şi oficialilor din Rusia şi Belarus la competiţiile sale până cel puţin la sfârşitul operaţiunii militare a Moscovei în Ucraina. În plus, Rusia şi Belarus au fost deposedate de dreptul de organizare a trei competiţii prevăzute în 2022.
Ministrul rus al sporturilor, Oleg Matîţin, care a părăsit anul trecut funcţia de preşedinte al FISU, din cauza unei decizii privind încălcarea codului antidoping de Rusia, a spus luna trecută că Rusia va invita ''ţările prietene'' pentru a lua parte la Jocurile Universitare naţionale.
După intervenţia militară rusă din Ucraina, Comitetul Internaţional Olimpic a recomandat federaţiilor internaţionale să interzică participarea la competiţii a sportivilor din Rusia şi Belarus.
Federaţia Internaţională a Sportului Universitar a decis să amâne organizarea ediţiei 2023 a Jocurilor Mondiale Universitare, ce urmau să fie găzduite de Rusia
Explorează subiectul
Articole Similare

14
JO 2026: olandezul Jens van 't Wout a câştigat al doilea său titlu olimpic, în proba de 1.500 de metri a concursului de patinaj viteză pe pistă scurtă
14

66
Serie A: Inter Milano, antrenată de Cristian Chivu, a învins pe Juventus Torino, sâmbătă, pe teren propriu
66

17
La Liga: Real Madrid a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia Real Sociedad
17

18
CS U Cluj a învins-o pe CSM Sighişoara, în campionat
18

26
Minaur Baia Mare a fost învinsă de Larvik, în EHF European League
26

58
Superliga - Rezultatele etapei a 27-a şi clasamentul
58

24
Universitatea Cluj o învinge categoric pe Csikszereda M. Ciuc și urcă pe locul 4
24

2.626
Iubire mare la Jocurile Olimpice: un sat olimpic de iarnă a rămas fără prezervative după trei zile
2.626

56
Karolina Muchova, din nou campioană: Victorie în finala de la Doha și primul titlu WTA 1000 din carieră
56

49
CSM Bucureşti a învins în deplasare FTC Budapesta, scor 35-30, în Liga Campionilor
49

34
Reprezentanta României, Anastasia Tolmacheva, s-a clasat pe locul 59 la biatlon
34

22
AC Fiorentina s-a impus cu 2-1 în fața celor de Como, în Serie A
22

65
Laurenţiu Reghecampf s-a calificat cu Al Hilal Omdurman în sferturile Ligii Campionilor Africii
65

















Comentează