Salvamontiştii din Voineasa au solicitat, vineri, intervenţia de urgenţă a unui elicopter SMURD, pentru preluarea unei femei care s-a accidentat grav la Domeniul Schiabil Transalpina.
Coordonatorul Salvamont Voineasa, Marcel Andreescu, a precizat, pentru AGERPRES, că femeia, în vârstă de 40 de ani, ar fi căzut cu placa în apropiere de locul de îmbarcare în telescaun şi s-a lovit la cap, fiind coborâtă de salvatorii montani la baza pârtiei cu pierderi de cunoştinţă.
Reprezentaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea au transmis că aceasta a fost preluată de elicopterul SMURD, venit de la Braşov, fiind transportată la un spital din Sibiu.
Starea medicală a femeii
"Persoana a suferit un traumatism cranio-cerebral, este conştientă şi cooperantă", au precizat şi reprezentanţii ISU Vâlcea.





























Comentează