O femeie în vârstă de 57 de ani, care a fost acroşată de un autoturism miercuri dimineaţa, în localitatea Alunu, în timp ce se deplasa pe marginea drumului, a murit în timp ce era transportată spre spital, au informat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea.
Accidentul a avut loc pe DJ 605, în localitatea Alunu, iar după primele verificări poliţiştii au constat că femeia se deplasa pe marginea drumului atunci când a fost acroşată de autoturism.
"Din primele verificări efectuate s-a constatat faptul că un bărbat din comuna Alunu, care conducea un autoturism pe DJ 605 C în localitatea Alunu, judeţul Vâlcea, din direcţia Alimpeşti spre Berbeşti ar fi acroşat un pieton, femeie în vârstă de 57 de ani, în timp ce aceasta era pe marginea părţii carosabile", a spus purtătorul de cuvânt al IPJ Vâlcea, Luiza Georgiana Ţîrcu.
În urma impactului, femeia a fost preluată de un echipaj medical pentru a fi transportată la spital pentru îngrijire medicale, însă a decedat în drum spre unitatea medicală.
Şoferul autoturismului nu consumase alcool, rezultatul testării cu aparatul etilotest fiind negativ.
Poliţiştii efectuează cercetări pentru stabilirea cauzelor producerii accidentului.
Comentează